Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Cofanie przebiegu będzie przestępstwem. Trwają prace nad nowymi przepisami

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Cofanie przebiegu będzie przestępstwem. Trwają prace nad nowymi przepisami Wpisywanie przebiegu do dowodu rejestracyjnego przy każdym badaniu technicznym to kolejny sposób na walkę z oszustami działającymi na rynku samochodów używanych.

O powszechnym cofaniu liczników przez sprzedawców używanych samochodów w piątek napisał portal nowiny24.pl. Jak ustaliliśmy, Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa możliwość zakwalifikowania tej czynności do kategorii przestępstw. Dzięki temu, podobnie jak w Niemczech czy Francji byłoby to zagrożone więzieniem.

Okazuje się, że to jednak nie koniec. Pomysłodawca zmian w przepisach, poseł Krzysztof Brejza z PO zainteresował sprawą także Ministra Infrastruktury. Proponuje mu m.in., aby przebiegi wpisywać do dowodu rejestracyjnego przy każdym badaniu technicznym auta.

- Można też wpisywać stan licznika do komputerowej bazy danych, np. Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli CEPIK-u. Takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w Szwecji i Holandii, więc dlaczego nie miałyby sprawdzić się u nas – mówi poseł Brejza.

Tymczasem nad propozycją posła wysłaną do MS pracuje już Komisja Kodyfikacji Prawa Karnego.

- Przepisy są już w przygotowaniu. Potem zostaną jeszcze skonsultowane z fachowcami i trafią do sejmu. Zaczną obowiązywać po przejściu całego procesu legislacyjnego. W takich sprawach prace trwają jednak szybko, dlatego myślę, że będzie to nie później niż za ok. dwa miesiące - mówi Joanna Dębek, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

Bartosz Gubernat

Cofanie przebiegu będzie przestępstwem. Trwają prace nad nowymi przepisami
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Cofanie przebiegu będzie przestępstwem. Trwają prace nad nowymi przepisami

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości