Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Coraz więcej wypadków na skrzyżowaniu w centrum Szczecina

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Coraz więcej wypadków na skrzyżowaniu w centrum Szczecina Wzrosła liczba wypadków na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego i ul. Królowej Korony Polskiej. A stoi tam urządzenie, które ma dyscyplinować kierowców.

Policjanci i strażnicy miejscy walczą z kierowcami, którzy przejeżdżają skrzyżowania na czerwonym świetle. Według nich idealną bronią jest traffipax – urządzenie, które robi zdjęcia kierowcom łamiącym przepisy.

Mimo że na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego z ul. Królowej Korony Polskiej stoi traffipax, wciąż dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Od stycznia 2009 roku do teraz doszło do dziewięciu wypadków, w których rannych zostało aż dziewięć osób. Zanotowano też 59 kolizji. Co więcej, z analiz przeprowadzonych przez szczecińską drogówkę wynika, że w okresie od 1 grudnia 2007 roku do 31 grudnia 2008 roku, gdy urządzenia tam jeszcze nie było – nie doszło do żadnego wypadku i nikt nie został ranny.

– Wciąż będę utrzymywał, że urządzenie traffipax spełnia tam swoją funkcję – przekonuje naczelnik szczecińskiej drogówki, Dariusz Zajdlewicz. – Udało się wyeliminować proceder przejeżdżania na czerwonym świetle. Wcześniej było to bardzo powszechne zachowanie kierowców. Teraz jest problem z nieprawidłową zmianą pasa ruchu oraz niezachowaniem odpowiedniej odległości. Stąd taka statystyka.

Inaczej sytuacja przedstawia się w drugim miejscu w Szczecinie, gdzie stoi identyczne urządzenie. Na skrzyżowaniu al. Piastów z ulicą Ku Słońcu liczba wypadków spadła z dziewięciu do dwóch. Również kolizji jest znacznie mniej. Przed zamontowaniem urządzenia było ich 59, po – 17.

– To, co różni te dwa miejsca, to ustawienie traffipaxu – mówi Grzegorz Kromski ze straży miejskiej, który montuje urządzenie. – W al. Wojska Polskiego dodatkową trudność sprawia fakt, że tuż obok jest przystanek tramwajowy. Ulica jest o wiele bardziej ruchliwa. Kolejną trudnością są nierównomierne linie zatrzymywania się. W al. Piastów natomiast urządzenie skierowane jest na boczną drogę. Nie można tego porównywać. Na tym często gubią się kierowcy. Traffipax w al. Wojska Polskiego jest bardzo potrzebny.

Dlaczego? W ciągu kilku dni na początku roku urządzenie zrobiło 150 zdjęć kierowcom przejeżdżającym na czerwonym świetle.

Traffipax zarabia dużo

Szczecińska straż miejska dysponuje zaledwie jednym takim "aparatem”.
Dzięki niemu w 2011 roku nałożono 1951 mandatów na łączną sumę 643,410 zł. Jest to zdecydowanie mniej, niż w latach wcześniejszych.
W 2010 roku kierowcy zapłacili 703,612 zł. Straż miejska nałożyła 2357 mandatów.
W roku 2009 mandatów było 2326 na kwotę 740,612 złotych.

Autor: Andrzej Kus
Fot. Marcin Bielecki

Coraz więcej wypadków na skrzyżowaniu w centrum Szczecina
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Coraz więcej wypadków na skrzyżowaniu w centrum Szczecina

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości