Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Corolla z Turcji

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Toyota: Fabryka Toyoty w Turcji zatrudnia nieco ponad 3 tys. pracowników. Turcja staje się coraz atrakcyjniejsza dla koncernów motoryzacyjnych. Swoje fabryki mają tutaj Toyota, Fiat, Renault, Ford, Hyundai i Honda.

Japończycy są ostrożni. Jeżeli zdecydowali się powierzyć produkcję Corolli Verso wyłącznie fabryce w Turcji, musieli mieć do niej całkowite zaufanie. Wszak Toyota słynie z jakości. Fot. Toyota: Corolla Verso jest produkowana wy³±cznie w fabryce tureckiej

 

Fabrykę Toyoty ulokowano w miejscowości Adapazari, odległej 1,5 godziny drogi od Stambułu. Wybudowano ją Fot. Toyota: Fabryka Toyoty w Turcji zatrudnia nieco ponad 3 tys. pracowników. kosztem 700 mln euro. Zakład zajmuje powierzchnię 824 tys. m2. Produkcję rozpoczęto w 1994 roku. Obecnie nieco ponad 3 tys. ludzi jest zatrudnionych przy produkcji Corolli sedan, kombi i Verso. Około 60% części pochodzi od tureckich kooperantów.

Ważniejsze podzespoły są dostarczane z innych fabryk Zdolno¶æ produkcyjna fabryki wynosi 150 tys. sztuk rocznie. Toyoty. Z zakładu w Wałbrzychu – skrzynie biegów, a w niedalekiej przyszłości będą również wykorzystywane silniki wysokoprężne z zakładu w Jelczu. W tureckiej fabryce wytwarzane są blachy, następuje proces spawania, malowania i ostatecznego montażu. Łączna produkcja wynosi 150 tys. samochodów rocznie, w tym 90 tys. sztuk to model Verso, eksportowany na rynki europejskie.

 

Proces produkcji jest poddany ścisłej kontroli i zgodny z wysokimi reżimami technologicznymi Toyoty. Oglądając fabrykę, można dojść do wniosku, że jej produkty reprezentują rzeczywiście wysoką jakość i nie ma różnicy między Toyotą z Japonii, Turcji czy z Francji. Japończycy obecni w fabryce nie mówili, ile czasu poświęcono na przeszkolenie tureckiej załogi. Na jednej z tablic informacyjnych można było przeczytać, że liczba usterek liczona jest w promilach.

 

Jan Okulicz – Toyota Motor Poland

 

Corolla Verso to ważny model dla Toyoty. Wprowadziliśmy go na polski rynek w maju i był to niefortunny moment. Jednak sprzedaliśmy już 475 sztuk. Z naszej fabryki w Wałbrzychu pochodzą skrzynie przekładniowe. W zakładzie Toyoty w Jelczu w I półroczu przyszłego roku rozpocznie się produkcja silników wysokoprężnych o pojemności 2,0 l i 2,2 l przeznaczonych do Corolli Verso.


Produkcja samochodów w Turcji w 2003 r. w tys. sztuk

Fiat - 250
Renault - 226
Ford - 214
Toyota - 150
Hyundai - 125
Honda - 30

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości