Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Czarne chmury nad polską motoryzacją

Data publikacji: Autor: (c)

Fot. Robert Kwiatek

W 2004 r. sprzedaż nowych samochodów osobowych spadła w Polsce o 10 proc. Specjaliści branży motoryzacyjnej prognozują, że w tym roku może być jeszcze gorzej.

 

Zdaniem Polskiej Izby Motoryzacji (PIM) tegoroczna sprzedaż nowych aut osobowych w naszym kraju wyniesie ok. 280 tysięcy egzemplarzy. To o 12 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

 

Według PIM szacunki mogą się zmienić za sprawą zmian legislacyjnych zapowiadanych w najbliższych miesiącach. Gdyby udało się korzystnie zmodyfikować przepisy dotyczące odliczania podatku VAT, a także ograniczyć import używanych pojazdów poprzez skutecznie działający podatek rejestracyjny, można by liczyć na większy ruch w salonach samochodowych. Fot. Robert Kwiatek

 

Nie da się na pewno uniknąć w Polsce dalszego wyrównywania cen do poziomu pozostałych krajów Unii, chociaż Czechom po aneksji udało się nieznacznie je obniżyć.

 

Polska Izba Motoryzacji uważa, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, co nie nastąpi bez zmiany przepisów mających wpływ na branżę motoryzacyjną oraz pomocy ze strony producentów samochodów, to w połowie roku można spodziewać się upadłości wielu mniejszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych, które nie mają dużego zaplecza kapitałowego.

 

Polska Izba Motoryzacji jest organizacją samorządu gospodarczego. Reprezentuje należących do niej dilerów samochodowych, autoryzowane stacje obsługi, producentów części i komponentów, dystrybutorów wyposażenia warsztatów, organizacje eksperckie, firmy certyfikacyjne oraz stowarzyszenia skupiające firmy sektora motoryzacyjnego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości