Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Czarne skrzynki

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

 W USA testowany jest najnowszy system monitorowania pojazdów firmy OnStar. Działa mniej więcej tak, jak czarne skrzynki w samolotach.

W samochodach montowana jest również malutka skrzyneczka, która notuje parametry pracy silnika, a także sposób jazdy kierowców.

 

Jeżeli kierowca zbyt gwałtownie hamuje, przyspiesza, zbyt szybko wchodzi w zakręt, to jest prawie pewne, że lada chwila spowoduje wypadek. System połączony jest z centralą OnStar i po tak niebezpiecznej jeździe odzywa się konsultant i pyta, czy kierowca dobrze się czuje, albo wręcz radzi, aby samochód zostawić na parkingu, a do domu wrócić taksówką.

 

Sprawę opisała ostatnio „Gazeta Wyborcza”. System stosowany jest w przeszło 50-ciu modelach samochodów m.in. w Audi, Subaru i Lexusach. Korzysta z niego ponad 2,7 mln kierowców. Opiera się na nawigacji satelitarnej GPS i połączeniu z telefonami komórkowymi. Jest to również zabezpieczenie przed kradzieżami – przy pomocy GPS można ustalić z dokładnością do metra miejsce, gdzie znajduje się samochód. Jak kierowca zgubi drogę, to też może się zapytać jak jechać, a jak kobieta zgubi kluczyki, to przy pomocy systemu OnStar można otworzyć drzwi samochodu.

 

Na obudowie wewnętrznego lusterka znajdują się trzy przyciski. Po naciśnięciu jednego można rozmawiać przez telefon, drugi łączy z konsultantem systemu, a trzeci - czerwony, zawiadamia, że potrzebujemy natychmiastowej pomocy, np. po wypadku, a centrala zawiadamia pogotowie i policję.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości