Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Tomasz Gola: Z możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu mogą skorzystać m.in. właściciele samochodów ciężarowych. Od 1 stycznia 2005 r. na wniosek właściciela niektóre pojazdy mogą zostać czasowo wycofane z ruchu.

Od 1 stycznia 2005 r. na wniosek właściciela niektóre pojazdy pojazd mogą zostać czasowo wycofane z ruchu. Pozwala na to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r.

 Fot. Tomasz Gola: Z mo¿liwo¶ci czasowego wycofania pojazdu z ruchu mog± skorzystaæ m.in. w³a¶ciciele samochodów ciê¿arowych.

Możliwość czasowego wycofania z ruchu dotyczy samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 6 miesięcy. Wysokość związanej z tym opłaty uzależniona jest od okresu wycofania z ruchu. Za dwa pierwsze miesiące wynosi ona 80 zł, po czym 10 zł za każdy kolejny miesiąc. Decyzję o czasowym wycofania pojazdu z ruchu wydaje starosta. Właściciel pojazdu zobowiązany jest do przekazania w depozyt dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych.

- Przepisy o czasowym wycofaniu z ruchu pojazdu mają pomóc przedsiębiorcom wykonującym transport drogowy w uniknięciu kłopotów finansowych. Korzystając z czasowego wycofania pojazdu z ruchu nie będą oni musieli np. opłacać podatku od środków transportowych – mówi Justyna Bracha z Ministerstwa Infrastruktury.

 

Szczegóły dotyczące trybu i warunków czasowego wycofania pojazdów z ruchu dostępne są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury na stronie: http://www.mi.gov.pl/moduly/dokumenty/dokument.php?id_dokumentu=965

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości