Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Czekają na kursantów

Data publikacji: Autor: (maj) - Dziennik Łódzki

Fot. Paweł Łacheta

W Łodzi brakuje kandydatów na kierowców. W WORD przy ul. Smutnej już trudno mówić o tłoku egzaminacyjnym, a w szkołach już od miesiąca z niecierpliwością wyglądają każdego chętnego.

 

Jeszcze w czerwcu i lipcu szkoły startowały z dodatkowymi kursami i kupowały samochody, żeby obsłużyć wszystkich kandydatów. Teraz mają zaledwie po kilku uczniów.

 Fot. Pawe³ £acheta

- Jak tak dalej pójdzie, trzeba będzie zamknąć interes - mówi jeden z instruktorów.

 

Zbigniew Gryglas uważa, że panika, jaką wywołała na rynku zmiana zasad szkolenia kierowców, sprawiła, że kto miał zdawać egzamin, ten już się zapisał na naukę. Zostali ci, którzy wcześniej nie mogli zdawać lub nie chcieli tłoczyć się na egzaminie. - Teraz słabsze szkoły mogą mieć problemy z utrzymaniem się na rynku, bo z miesiąca na miesiąc chętnych ubywa - mówi Gryglas.

 

Nadzieją szkół jazdy są... posłowie. Jeśli uchwalą ustawę o kierujących pojazdami, czeka nas kolejna rewolucja w egzaminowaniu i fala kursantów, którzy będą uciekać przed zaostrzonymi wymaganiami na egzaminie.

 

Teraz wystarczy odpowiedzieć na kilkanaście pytań i egzamin zdany, a w projekcie jest 40 pytań. Na niektóre trzeba będzie odpowiedzieć w ściśle określonym czasie. W ciągu 15 sekund trzeba zaznaczyć, który pojazd ma pierwszeństwo.

 

Nowe zasady będą ostrzejsze, ale niektórym mogą się spodobać. Projekt przewiduje ograniczenie placu manewrowego do minimum, a w zamian jazdę po mieście, drogach pozamiejskich i po autostradzie. Na egzamin będzie można przyjechać samochodem, którym uczyliśmy się jeździć, a instruktor będzie w czasie egzaminu siedział w aucie.

 

- To na razie projekt, który być może wejdzie w życie dopiero od stycznia 2006 roku - uspokaja Dariusz Wolniewicz, zastępca dyrektora łódzkiego ośrodka egzaminowania kierowców.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości