Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Części z certyfikatem

Data publikacji: Autor: (S. I)

 Kryterium decydującym o wyborze części samochodowych jest przeważnie cena, rzadziej próbuje się weryfikować ich jakość i wytrzymałość.

Rynek samochodowych części zamiennych jest bardzo bogaty, a ich ceny uzależnione są w dużej mierze od tego, gdzie i przez kogo zostały wyprodukowane. Taka sytuacja wydaje się do zaakceptowania pod warunkiem, że klient ma pełną wiedzę o tym, iż kupując część tańszą godzi się na to, że jej żywotność jest niższa w porównaniu do droższego odpowiednika.

- Typowym przykładem mogą tu być klocki hamulcowe - mówi Wojciech Sierant, współwłaściciel firmy Japparts, zajmującej się sprzedażą części zamiennych do samochodów japońskich. - Komplet oryginalnych klocków do samochodu produkcji japońskiej kosztuje około 130 zł. Ich przebieg to 60 tys. km. W sprzedaży mamy również klocki nieoryginalne, produkcji niemieckiej lub koreańskiej - ich cena to 70 zł, jednak przebieg na tych klockach jest o 30-40 proc. mniejszy. Należy podkreślić, że oba komplety klocków posiadają certyfikat dopuszczający je do obrotu na polskim rynku. Wybór i kalkulacja kosztów należy więc do klienta.
Bardzo ważną rolę zarówno dla sprzedających, jak i kupujących części odgrywa wspomniany certyfikat, nadawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Każdy importer lub krajowy producent części zobowiązany jest posiadać taki certyfikat dla poszczególnych pozycji swojego asortymentu. O tym iż dana część została przetestowana i dopuszczona do handlu, świadczy znaczek B na jej opakowaniu.

- Nasz rynek nie jest jeszcze na tyle szczelny, by nie dopuszczać do handlu części niewiadomego pochodzenia - tłumaczy Wojciech Sierant. - Używanie ich jest ryzykiem. Nie wiadomo nic na temat ich jakości, nie są one również objęte gwarancją, tak jak to jest w przypadku części z legalnego źródła.


Każda część dopuszczona do handlu musi mieć znaczek B na opakowaniu.
Fot. Robert Kwiatek

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości