Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Czujnik odległości przy parkowaniu

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

fot. Citroen Często nie widać, gdzie kończy się, a gdzie zaczyna nadwozie. Niektóre samochody wyposażono w czujniki odległości.

Kształty nadwozia współczesnych samochodów są tak zaprojektowane, że kierowca podczas parkowania ma ograniczone pole widzenia.

 

fot. Citroen Urządzenia te ułatwiają manewrowanie na ciasnych parkingach i w zatłoczonych garażach. System taki działa na zasadzie echosondy. Usytuowanea w zderzakach czujniki, zawierające element piezoelektryczny zintegrowany z układem scalonym, emitują co 25-30 ms ultradźwięki o częstotliwości rzędu 30-40 kHz, które po odbiciu od nieruchomego obiektu powracają w postaci echa. Na tej postawie zostaje obliczona odległość od przeszkody.

 

Zasięg urządzenia wynosi od 20 do 180 cm. Jego aktywacja następuje automatycznie po włączeniu biegu wstecznego, zaś w przypadku jazdy do przodu po zmniejszeniu prędkości poniżej 15-20 km/h. Użytkownik może też zazwyczaj włączyć je i wyłączyć przy użyciu przycisku.

 

Stosowane są różne sposoby sygnalizacji wielkości bezpiecznego odstępu: akustyczna, świetlna lub łączona. Natężenie dźwięku albo barwa bądź wysokość kolorowych słupków na wyświetlaczu zależy od tego, ile jeszcze pozostało wolnego miejsca do muru lub zderzaka innego pojazdu. Na ogół po zbliżeniu się do nich na odległość poniżej 35-20 cm kierowca słyszy sygnał ciągły i widzi migające symbole na ekranie.

 

Czujniki, o średnicy około 15 mm, mogą być umieszczone tylko w zderzaku tylnym, jest ich wówczas 4-6, lub także w przednim - wtedy ich łączna liczba wynosi 8-12. Czujnik odległości przy parkowaniu stanowi element fabrycznego wyposażenia auta, albo wchodzi w skład oferty firm produkujących dodatkowe akcesoria.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • jorg (gość)

  Mam Skodę Fabię Combi z czujnikami cofania. Fantastyczna sprawa. W poprzednim samochodzie nie miałem takiego "cacka". Teraz parkowanie nawet w ciasnych przestrzeniach jest o wiele łatwiejsze. Polecam.

 • duduś (gość)

  Ja tez w moim Leonie dałem sobie zamontować czujniki i jestem bardzo zadowolony. Widoczność w Leosiu jest na tyle ograniczona, że nigdy nie zaparkowałbym "na oko" 15cm od przeszkody. A tak nie mam z tym najmniejszego problemu.

 • xx (gość)

  Skoda Octavia II ma tak dziadowskie (wiotkie) plastyki, ze czujniki przemieszczają się, przez co sygnalizują jak nie trzeba

 • KAZIK (gość)

  MAM MERCEDESA 124 I ZAWSZE BYL PROBLEM Z COFANIEM/SLABA WIDOCZNOSC/ALE ZAINWESTOWALEM W TEN GADZET I NIE NARZEKAM.DOBRA SPRAWA Z TYMI CZUJNIKAMI POLECAM!!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości