Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Czy będzie nowy węzeł na autostradzie A4?

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Czy będzie nowy węzeł na autostradzie A4? Na drogę, którą opolanie mieli dojeżdżać do A4 wciąż nie ma pieniędzy. - Nie powinniśmy z tego pomysłu rezygnować - apelują radni Opola.

O drodze, którą moglibyśmy dojechać do autostrady, głośno było kilka lat temu. Ratusz chciał lobbować za jej powstaniem na fali entuzjazmu, jaka wybuchła, gdy przyznano Polsce organizację mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Droga, która kiedyś była dla władz Opola jednym z  priorytetów,  miała zaczynać się okolicach Winowa, a kończyć węzłem drogowym na autostradzie w rejonie wsi Ochodze. Wytyczono ją tak, aby nie kolidowała z istniejącą zabudową.

Gdy jednak kilka dni temu o przygotowania do budowy drogi radni zapytali prezydenta, usłyszeli, że nie ma takiego tematu.

- Nie ma pieniędzy na realizację i na razie nie ma o niej co marzyć - stwierdził tylko prezydent Ryszard Zembaczyński.

Tymczasem to nie miasto miało budować połączenie Opola z autostradą. Jako, że droga leżałaby poza jego granicami, odpowiada za to urząd marszałkowski. 

I co ciekawe wcale się od tego pomysłu nie odżegnuje.

W materiałach, które można znaleźć na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego czytamy, że "konieczna jest budowa nowej drogi pomiędzy Opolem a autostradą”. Pod uwagę brane jest także stworzenie nowego węzła autostradowego w rejonie wsi Ochodze albo w okolicach Prószkowa.

- Wariant z węzłem w rejonie Ochódz jest najlepszy i wydaje się, że najtańszy - przekonuje Kazimierz Kurowski, projektant drogowy i współtwórca koncepcji nowej drogi. - Takie połączenie umożliwiałoby najszybszy dojazd z Opola do autostrady i jednocześnie bardzo podniosłoby atrakcyjność inwestycyjną miasta. Nasze miasto jako stolica regionu powinno mieć bezpośrednie połączenie z autostradą.    

Takie zdanie ma także radny PiS Patryk Jaki, który pytał już o przygotowania do powstania drogi.

- Niestety, choć miała być jednym z priorytetów to nie jest, ale będę przekonywał urząd miasta, aby wrócić do tej koncepcji - deklaruje Jaki.

Zwolennikiem powstania drogi jest także Andrzej Namysło, radny wojewódzki, związany z Opolem. 

- Dojazd z Opola do autostrady jest kiepski i powinniśmy to zmienić, tym bardziej, że ta droga jest w planach rozwoju województwa - podkreśla Namysło.

Tomasz Kostuś, wicemarszałek województwa, widzi szanse dla drogi w funduszach, jakie nasz region otrzyma w latach 2014-2020 z Unii Europejskiej.

 - Droga łącząca Opole z autostradą i terenami inwestycyjnymi wpisuje się w naszą strategię. Trudno jednak już teraz deklarować, kiedy będziemy ją budować - zastrzega Kostuś.

Czy będzie nowy węzeł na autostradzie A4?
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Czy będzie nowy węzeł na autostradzie A4?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości