Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Czy doświadczony kierowca zdałby dziś egzamin na prawo jazdy?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Filip Kowalski Czy kierowca z 20-letnim doświadczeniem zdałby egzamin na prawo jazdy? Każdy zastanawiał się pewnie nad tym chociaż raz w życiu, a reporterka TVN Turbo Dagmara Kowalczyk postanowiła sprawdzić to na własnej skórze. Eksperyment przeprowadziła w celach czysto poznawczych.

Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie elektronicznej na komputerowym urządzeniu egzaminacyjnym. Osoba powinna wskazać prawidłową odpowiedź na pytania wyświetlane losowo w czasie rzeczywistym przez system komputerowy. Nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielono odpowiedzi.

Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Każde pytanie zawiera tylko jedną prawidłową odpowiedź.

Część podstawowa zawiera:

 • 10 pytań za 3 punkty,
 • 6 pytań za 2 punkt,
 • 4 pytania za 1 punkt.

Redakcja poleca:

Czy nowy samochód musi być drogi w eksploatacji?
Kto płaci najdrożej za ubezpieczenie OC?
Testujemy nowego SUV-a Skody

Część specjalistyczna (na poszczególne kategorie) zawiera:

 • 6 pytań za 3 punkty,
 • 4 pytania za 2 punkty,
 • 2 pytania za 1 punkt

Egzamin w ramach każdej kategorii trwa 25 minut, a suma możliwych do uzyskania punktów wynosi 74. Egzamin kończy się wynikiem pozytywnym w przypadku uzyskania co najmniej 68 punktów.

Egzamin praktyczny można podzielić na pięć etapów:

 1. Sprawdzenie tożsamości, przedstawienie się egzaminatora.
 2. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie do jazdy.
 3. Wykonanie zadań na placu manewrowym.
 4. Wykonanie zadań w ruchu drogowym.
 5. Omówienie egzaminu.

Czy kierowca z 20-letnim doświadczeniem zdałby egzamin na prawo jazdy? Odpowiedź w poniższym video.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Justyna (gość)

  Ciekawy artykuł i film.

 • Arek (gość)

  Kilka lat temu miałem taki przykry "wypadek" z przekroczeniem liczby punktów karnych. Nie wynikało to z jakiegoś piractwa, ale raczej ze specyfiki mojej pracy i bardzo dużej ilości kilometrów przejeżdżanych służbowym autem. Tu punkt, tam punk i nie wiem kiedy nagle przekroczyłem limit.... Miałem 20 lat doświadczenia za kółkiem, grubo ponad milion kilometrów przejechanych, więc bez stresu podszedłem do powtórnego egzaminu, tak z biegu. Teoretyczny zdałem bezbłędnie, więc spokojnie podszedłem do praktycznego... A ty zgrzyt! Za pierwszym podejściem okazało się ze nie potrafię zająć poprawnej pozycji za kółkiem i nie poprawiłem fotela i lusterka... Za drugim rzekomo najechałem na linię namalowaną na placu manewrowym.... Za trzecim..... Trwało to w sumie prawie 4 miesiące!!! W końcu mi się udało, ale mam 100% pewność że nie był to egzamin sprawdzający umiejętność kierowania pojazdem!!! To raczej jakieś bandyckie narzędzie na nabijania kasy!

 • spartakus (gość)

  Precz z komuną..chory kraj

 • Prawko (gość)

  @Arek - ty po prostu nie umiałeś jeździć z tym autem i tyle. @spartakus - wolę jechać przepisowo i bezpiecznie niż mieć na sumieniu czyjąś śmierć jakąś stłuczkę lub wypadek bo nie umiałem jechać ;)

 • O kurwa (gość)

  Xddr

 • mirabelka (gość)

  Tez sie wielokrotnie zastanawiam nad tym jak kierowca z doswiadczeniem wieloletnim zdalby egzaminy w czasach dzisiejszych. Mysle o tym patrzac na to jak jezdzi moja mama :P Ja robilam kurs niedawno w autojarze w warszawie, tam przestrzegaja nas przed tym ze nawet majac juz dokument nalezy na biezaco uzupelniac wiedze i zapoznawac sie z nowymi przepisami.. Mysle ze nie jednemu kierowcy przydaloby sie takie zadanie :D

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości