Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa? Czy można dostać mandat za brak gaśnicy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Łokaj Przepisy regulują posiadanie w samochodzie gaśnicy, jednocześnie nawet słowem nie odnoszą się do kwestii ważności legalizacji. Co to oznacza dla kierowców?

Z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r.. wynika, że każdy kierowca ma obowiązek wyposażenia swojego auta w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Podczas obowiązkowego przeglądu diagnosta ma obowiązek sprawdzenia czy w pojeździe znajduje się gaśnica.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Najlepszym miejscem umieszczenia gaśnicy jest zamykany schowek przed pasażerem Gaśnica samochodowa, którą kierowcy są zobowiązani posiadać, powinna zawierać w sobie co najmniej 1 kg środku gaśniczego. Okres legalizacji gaśnicy przeważnie waha się od 1 do 2 lat, natomiast okres gwarancyjny z reguły od 3 do 5 lat od daty produkcji.

Co się stanie, gdy podczas kontroli drogowej kierowca nie będzie w stanie przedstawić funkcjonariuszowi gaśnicy z aktualnym terminem przydatności do użycia? Policjant nie wyciągnie z tego tytułu konsekwencji, gdyż ma jedynie obowiązek sprawdzić jej obecność w pojeździe. Jednak brak gaśnicy może wiązać się z mandatem od 20 do 500 zł.

Legalizacja gaśnicy polega na sprawdzeniu proszku i naboju w serwisie gaśnic. Koszt takiej kontroli to od kilku do kilkunastu złotych. Nowa gaśnica przez pierwsze kilka lat użytkowania praktycznie nie traci sprawności.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • strażak (gość)

    Ale brednie. Dawno takich nie czytałem.

  • Nik (gość)

    Ta gaśnica nic nie ugasi,to wyszarpujecie tylko myto dla partii

  • Fan (gość)

    Gaśnica się przydaje jak trzeba dać komuś w ryj..

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości