Wszystko
o samochodach

Porady / Opony

Czy głębokość bieżnika opony jest ważna?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

 Właściwy dobór opon oraz ich użytkowanie mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa i zachowania się samochodu podczas jazdy.

Miejsce styku opon samochodu osobowego z nawierzchnią jezdni liczy kilkanaście centymetrów kwadratowych. Jest to niewielka powierzchnia, dlatego właściwy dobór opon oraz ich użytkowanie mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa i zachowania się samochodu podczas jazdy.

 

W nowej oponie bieżnik o głębokości 8 mm zapewnia optymalne odprowadzenie wody na zewnątrz, co powoduje większą przyczepność i dobre właściwości jezdne na mokrej nawierzchni. Przy głębokości bieżnika od 1,6 mm do 3 mm pogarsza się zachowanie opon na mokrej nawierzchni, wzrasta ryzyko wystąpienia poślizgu, a długość drogi hamowania ulega podwojeniu. Minimalna głębokość bieżnika wynosząca 1,6 mm kwalifikuje oponę do wymiany. Również mechaniczne nacięcia, pęknięcia i wybrzuszenia powodują, że opona przestała być bezpieczna.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • maurycy23

    nie warto czekać aż opona zjedzie się do końca. Można spowodować przez to wypadek i mieć sporo kłopotów. Teraz jest taki wybór opon w różnych promocjach, że łatwo jest kupić przez internet np. w netcar i opony przywożą pod dom.

  • Stiff (gość)

    Należałoby wymienić trochę więcej cech niebezpiecznej opony niż tylko mechaniczne nacięcie, wybrzuszenie czy pęknięcia. Opona o rzeźbie rzędu 1,6 mm jest teoretycznie dopuszczalna, ale należy mieć na względzie, że przy tej wartości kwalifikuje się jedynie na suchy tor? Najmniejsze zabrudzenia, płyn na jezdni są w stanie spowodować poślizg pojazdu np wykonującego w tej chwili skręt. Z wiadomymi skutkami.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości