Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Czy kierowcy mają właściwą wiedzę o ubezpieczeniu OC? Oto 7 popularnych mitów

Data publikacji: Autor: Joanna Pieńczykowska

FOT. GRZEGORZ MEHRING / POLSKAPRESSE Czy Polscy kierowcy mają właściwą wiedzę na temat ubezpieczenia OC? Okazuje się, że nie zawsze - wynika z analizy przeprowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG sporządził listę mitów, które funkcjonują wśród kierowców. Przedstawiamy niektóre z nich.

Mit 1: tylko policja podczas kontroli drogowej może sprawdzić ubezpieczenie OC. - To mit. Od ponad roku brak OC może wykryć FOT. GRZEGORZ MEHRING / POLSKAPRESSE- bez kontroli drogowej - również system "wirtualny policjant", czyli specjalny program sprawdzający OC w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, administrowanej przez  UFG - przypomina Aleksandra Biały, rzecznik prasowy Funduszu. I dodaje, że OC mogą też kontrolować wydziały komunikacji, straż graniczna.

Mit 2: kierowcy pojazdu, którego posiadacz nie ma aktualnego OC, nic nie grozi. - Gdy spowodujesz wypadek takim nieubezpieczonym pojazdem, to solidarnie z właścicielem, który nie wykupił OC, będziesz musiał oddać pieniądze wypłacone osobom poszkodowanym - prostuje UFG.

Mit 3: za jazdę bez OC auto może zostać odholowane na koszt właściciela. Nieprawda. - Przepis nie obowiązuje od czterech lat. Ale kary są: kierujący pojazdem bez OC zostanie ukarany mandatem w wysokości 50 zł - a właściciel auta, jeśli faktycznie nie ma polisy, karą sięgającą kilku tysięcy złotych - przypomina rzeczniczka Funduszu.

Mit 4: jeżeli masz stare, niesprawne auto, którym i tak nie sposób jeździć, nie musisz kupować OC.
- Nieprawda. Obowiązujące przepisy nakładają konieczność posiadania aktualnego OC tak długo, jak pojazd jest zarejestrowany - i to bez względu na to, czy jest on sprawny i używany, czy od miesięcy stoi w garażu lub warsztacie - przypomina UFG.

Mit 5: jeżeli spowodowałeś wypadek cudzym pojazdem, firma ubezpieczeniowa nie uwzględni tego w twojej historii szkód przy kalkulacji składki na kolejny rok.

- Jest inaczej. Ubezpieczyciele powszechnie sprawdzają - w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG - historię szkód klientów. Większość firm nalicza wyższe składki OC za wypadki spowodowane również cudzym pojazdem.

Mit 6: kupując używane auto, polisę OC możesz wypowiedzieć tylko w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie automatycznie przedłuży się na kolejny rok.

Mit. Przepisy się zmieniły. Obecnie polisę OC poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie. Ale uwaga! Ubezpieczenie to jest ważne tylko do końca okresu, na który wykupił je poprzedni właściciel, i nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Wielu kierowców wpada w pułapkę. W przypadku osobowych aut kara sięga nawet 3,2 tys. zł.

Mit 7: odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych spowodowanych przez pojazdy bez OC lub nieznanych sprawców są finansowane z ZUS-u, NFZ-u i budżetu państwa.

UFG prostuje: "Na odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych spowodowanych przez pojazdy bez OC lub nieznanych sprawców składają się wszyscy kierowcy wykupujący to obowiązkowe ubezpieczenie.  Świadczenia dla poszkodowanych wypłaca bowiem UFG. Z kolei Fundusz finansowany jest przez ubezpieczycieli oferujących komunikacyjne OC, którzy przeznaczają na UFG część składki zebranej za te polisy. Każdy ubezpieczony finansuje zatem odszkodowania za nieubezpieczonych i nieznanych sprawców".

źródło: Polska Times

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości