Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Czy kierowcy mogą liczyć na obniżkę cen paliw?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Przemysław Świderski W tym tygodniu w cenach detalicznych zobaczyliśmy sporą podwyżkę. Czy w kolejnych dniach tendencja może się odwrócić?
Wydarzenia ostatnich dni nie były na tyle dynamiczne, aby uznać je za wystarczające wytłumaczenie pięciogroszowej zwyżki średnich cen benzyny w Polsce. Kluczowe zatem może tu być działanie operatorów stacji na rzecz poprawy marż – to zapewne jedna z przyczyn wyższych cen.
 
Rafinerie jedynie korygują ceny
 
W tym tygodniu zmienność cen hurtowych paliw na rynku polskim była raczej umiarkowana. Aktualny poziom cen benzyny 95-oktanowej to 3697,20 zł/m sześc., a więc zaledwie o 10 zł więcej niż w ubiegłym tygodniu. W przypadku benzyny 98-oktanowej cena średnia wyniosła 3915,20 zł, również o niecałe 10 zł więcej niż tydzień temu. Minimalne spadki dotyczą natomiast diesla i oleju opałowego, które kosztują w tym tygodniu odpowiednio 3594,80 i 2390,60 zł/m sześc.
 
Jakie prognozy?
 
W okresie między 6 i 12 lutego 2017 roku e-petrol.pl spodziewa się, że cena średnia benzyny Pb98 ulokuje się w przedziale 4,99-5,11 zł/l, a jej popularniejsza odmiana Pb95 kosztować może 4,69-4,79 zł/l. Spadki mogą także być udziałem oleju napędowego, którego cena znajdzie się w widełkach 4,59-4,68 zł/l. Niewielka zmienność dotyczyć może gazu płynnego, dla którego przewidywany przedział cenowy to 2,15-2,23 zł/l.

Kolejny tydzień stabilizacji na rynku naftowym

Od początku stycznia cena ropy na giełdzie w Londynie waha się w okolicach poziomu 55 dolarów. Mijający tydzień także nie przyniósł przełomu na rynku naftowym. Notowania surowca co prawda rosną i dzisiaj przed południem znajdują się powyżej 56,50 USD, czyli około dwa dolary wyżej niż na zamknięciu z ubiegłego piątku. Ciągle utrzymują się jednak poniżej tegorocznych maksimów.

Redakcja poleca:

Volkswagen wstrzymuje produkcję popularnego auta
Kierowców czeka rewolucja na drogach?
Dziesiąta generacja Civica już w Polsce

Pierwsze styczniowe podsumowania przestrzegania przez OPEC i producentów spoza kartelu warunków porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia wypadają zaskakująco dobrze. Według różnych szacunków zrealizowane zostało  nawet 80 proc. z planowanych cięć. Duża część obserwatorów rynku spodziewała się, że ten wynik może być słabszy, więc jest to argument za droższą ropą.

Nie widać jednak na razie skutków tych działań w postaci wyraźnego spadku zapasów surowca, a w USA w ostatnich tygodniach Departament Energii notował nawet wzrost rezerw ropy i benzyn.  Warto pamiętać, że redukcja rekordowo wysokich zapasów była jednym z głównych celów porozumienia producentów. Według sekretarza generalnego OPEC globalne rezerwy surowca muszą spaść o około 270 milionów baryłek i zbliżyć się do 5-letniej średniej, abyśmy mogli mówić o tym, że rynek naftowy wraca do równowagi.

W drugiej połowie tygodnia impulsem do zwyżki na rynku naftowym były spekulacje na temat możliwych nowych sankcji na Iran. Administracja Donalda Trumpa ma rozważać taki krok w reakcji na testy rakiet balistycznych przeprowadzone przez władze w Teheranie. Ewentualne nowe obostrzenia we współpracy gospodarczej z Iranem nie przełożą się raczej bezpośrednio na eksport surowca z tego kraju, ale związane z nimi ryzyko dla stabilności dostaw ropy ma swoje odbicie na rynku naftowym.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce

 
Aktualizacja 2017-02-01
Pb 98 5,09
Pb 95 4,74
ON 4,64
LPG 2,19

PLN brutto/l

                                                                                                               Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Motociekawostki: Płyta CD odchodzi do lamusa. Producenci aut stawiają na pamięci USB

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • scand (gość)

    Podwyżki to skokowo od razu 7-10 gr/litrze, a obnizki pełzajaco i symbolicznie 1-3gr, poza tym czesto zapowiadana obnizka jest poprzedzona spora podwyżką i cena wraca do poprzedniego poziomu albo nawet jest o 2-3 gr wyższa.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości