Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Czy mieszać oleje silnikowe?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Robert Kwiatek Zmiana używanego oleju na inny może doprowadzić nawet do zatarcia jednostki napędowej.

Handel oferuje różne oleje silnikowe dostarczane przez rozmaitych producentów, które mają zróżnicowane ceny. Posiadacze samochodów starając się obniżyć koszty eksploatacji poszukują olejów dobrych, a jednocześnie tanich.Fot. Robert Kwiatek

 

Chociaż oleje różnych producentów należą do tej samej klasy, to każdy wytwórca w tajemnicy trzyma recepturę składu wytwarzanego oleju, wzbogacając tak zwaną bazę w różne dodatki, w tym również te o własnościach myjących. Zmiana używanego oleju na inny może negatywnie wpłynąć na stan jednostki napędowej, bowiem dodatki myjące mogą rozpuścić zanieczyszczenia, które zatkają kanały olejowe. Może to doprowadzić do zatarcia silnika. Drugi często spotykany skutek, to utrata szczelności silnika.

 

W silnikach o małym przebiegu, można dolewać olej o tej samej klasie lepkości i jakości na przykład na dojazd do serwisu. Regułą powinna być permanentna eksploatacja silnika na oleju zalecanym w instrukcji obsługi przez producenta pojazdu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • ademik

  http://oleje.blog.onet.pl/

 • TAD1

  Napewno , jak wleje się rzepakowy ,p.Grzesiu .

 • itmore

  http://www.adnf.pl/ - profesionalne oleje i smary, fachowe porady, polecam

 • kamilos21

  Czy mozna mieszac olej syntetyczny z polsyntetycznym? Dziekuje za pomoc

 • TAD1

  Oczywiście ,że można . Obecne oleje do samochodów osob. niewiele różnią się od siebie. Największa różnica jest w cenie ,jakość podobna.

 • Miszkurka2000

  Ładne bajki. Czemu nie mieszać? Ja wlewam co jest najtańszego pod ręką choć początkowo był to pół syntetyk to teraz najtańszy minerał czasem taki, czasem taki i nic sie nie dzieje.

 • TAD1

  A teraz spróbuj wlać rzepakowy...

 • grupa54

  http://olejeismary.blog.onet.pl/

 • Dino (gość)

  Ja w ogóle od 12 lat nie zmieniam w Fiacie Brava 1.4 12V, tylko czasami dolewam syntetyki i półsyntetyki z promocji hipermarketowych (bierze olej w normie wg książki obsługi), do tego wymieniam co rok filtr oleju, i jakoś nic mi się nie psuje, nie rozszczelnia, samochód nie traci mocy, nie bierze oleju, nie pali więcej niż powinien. Każdy robi jak chce. Dziwne, że na żadnym oleju nie ma pełnego składu, nie ma żadnych wiarygodnych testów porównawczych olejów... może dlatego, że to wszystko jest niemal identyczne i tylko kolorami na opakowaniach się różni i ceną.

 • JERRY (gość)

  CZY MOŻNA DO MINERALNEGO 15W40 DOLAC PÓŁSYNTETYK 10W40? PROZSZĘ O POMOC

 • bruno (gość)

  Mam seicento 900,panowie,ma dwanascie lat,przez ten okres strzege zalecen producenta zalecen,olej np.10w40,takiego czy innego producenta to norma,jezeli sie pomyli w swym produkcie ma powazne klopoty.Okreslenie ,tzw.spalania paliwa ,miasto I droga,sa to dwa inne przypadki.,podaja okolo 7 litrow na 100 km.w miescie,to cos nie tak,powiedzmy PARYZ,tzw.warszawa to dzielnica,jazda okolo ponad 100km,ZAZNACZAM,TO BYLO 5,4 LITRA,wPOLSCE PRZY TAKIEJ ORGANIZACJI RUCHU ULICZNEGO I DROGOWEGO,POLSKA RZECZEWISTOSC,GLUPOTA,ALE JEST.DLATEGO DOCENIAM FIATA,MIALEM,CINQUECENTO,ZERO AWARJI,OJ BYL BARDZO SZYBKI.Mam nadal 900 seicento,to przyjemnosc,eksplatacji I jazdy.

 • marek (gość)

  czy można dolać olej 10 w40 benzyna do oleju 10w40 disel

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości