Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Czy możliwe jest odstąpienie od umowy leasingu?

Data publikacji: Autor: Materiał parntera zewnętrznego

Leasing jest najpopularniejszą formą finansowania floty samochodów wśród dużych korporacji, ale coraz częściej też małych przedsiębiorców. Bez względu na rozmiar firmy w trakcie kontraktu leasingowego mogą pojawić się trudności z regulowaniem kolejnych spłat Leasing jest najpopularniejszą formą finansowania floty samochodów wśród dużych korporacji, ale coraz częściej też małych przedsiębiorców. Bez względu na rozmiar firmy w trakcie kontraktu leasingowego mogą pojawić się trudności z regulowaniem kolejnych spłat. Czy w tej sytuacji można odstąpić od leasingu?

Leasing jest najpopularniejszą formą finansowania floty samochodów wśród dużych korporacji, ale coraz częściej też małych przedsiębiorców. Bez względu na rozmiar firmy w trakcie kontraktu leasingowego mogą pojawić się trudności z regulowaniem kolejnych spłatZe względu na atrakcyjne warunki umowy, a przede wszystkim korzyści podatkowe, leasing samochodu jest wygodnym sposobem finansowania zakupu. W dodatku nie obciąża zdolności kredytowej firmy, dzięki czemu możemy swobodnie wykorzystać ją na inwestycje i rozwój działalności. Kredyty czy kontrakty leasingowe to jeden z wielu czynników wpływających na kondycję przedsiębiorstwa. Szczególnie nowe firmy w pierwszych latach działalności narażone są na pojawienie się trudności z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań.

Skutki zerwania umowy leasingu

Teoretycznie istnieje możliwość wcześniejszego odstąpienia od leasingu, jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy nie jest to korzystne rozwiązanie problemu. Wypowiedzenie umowy leasingowej ma zwykle poważne konsekwencje finansowe. Bez względu na to kto wypowiada umowę – finansujący czy leasingobiorca – konieczna jest spłata pozostałych rat przewidzianych do końca podstawowego okresu leasingu. Kwota ta pomniejszana jest o tzw. dyskonto, czyli korzyść jaką uzyskał leasingodawca z tytułu wcześniejszego zakończenia umowy, np. sprzedaży auta. Do końcowej sumy mogą zostać doliczone dodatkowe koszty, takie jak kary czy prowizje wynikające z Ogólnych Warunków Umowy Leasingu.

Kiedy możliwe jest odstąpienie od leasingu?

Prawo do wypowiedzenia umowy leasingowej zawsze ma finansujący, możliwość wcześniejszego zakończenia kontraktu przez drugą stronę, czyli leasingobiorcę mogą regulować zapisy umowy. Firma leasingowa może zerwać umowę ze względu na zaległości w spłatach lub łamanie zasad użytkowania samochodu. Zazwyczaj pierwszy krokiem jest jednak upomnienie i wezwanie do zaprzestania niewłaściwego postępowania, jeśli takie działanie nie przyniesie efektów, finansujący wypowiada umowę. Przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu samochodu ma również miejsce w przypadku utraty przedmiotu leasingu, np. kradzieży auta lub szkody całkowitej. W obu tych przypadkach kontrakt wygasa automatycznie. Kodeks cywilny określa jedną sytuacje, gdy leasingobiorca bezwzględnie ma prawo odstąpienia od leasingu, dotyczy to towarów wadliwych lub niezgodnych z umową.

 Kłopoty ze spłatą leasingu samochodu – są na to sposoby

Wcześniejsze wypowiedzenie umowy nie jest jedynym rozwiązaniem problemów finansowych. Przedsiębiorcy, który mają trudności ze spłatą kolejnych rat leasingowych powinni rozważnych inne tańsze sposoby, takie jak cesja umowy lub podnajem leasingowanego samochodu. Co prawda, w obu przypadkach konieczne jest uzyskanie zgody finansującego, jednak nie generuje to dodatkowych kosztów. Z punktu widzenia leasingobiorcy korzystnym rozwiązaniem jest podnajęcie auta innej firmie w zamian za czynsz, który pokryje koszty leasingu. Pozwala to zachować prawo wykupu samochodu po zakończeniu kontraktu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości