Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Czy można zbić szybę ratując dziecko z rozgrzanego auta?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Policja.pl Synoptycy prognozują, że przed nami klika dni z wysokimi temperaturami. To dobry moment, aby przypomnieć, aby nie zostawiać dziecka w rozgrzanym samochodzie.

Auto zaparkowane na słońcu, a w środku pozostawiony termometr. Efekt? Po dziesięciu minutach urządzenie pokazywało maksymalną wartość jaką może wskazać, czyli 50 stopni Celsjusza. Po 90 minutach termometr... wybuchł.

- Dla małego dziecka rozgrzany samochód będzie śmiertelną pułapką w ciągu kilku minut - wyjaśnia Ariel Szczotok, ratownik medyczny. - Bez względu na to czy w aucie znajduje się człowiek czy np. pies, należy jak najszybciej wydostać go z pojazdu i powiadomić służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - dodaje.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

Pozostawienie zwierząt w wysokiej temperaturze np. w samochodzie, jest traktowane jako znęcanie nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą sprawcy grozić może kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że istnieje zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie, zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie ludzi lub zwierząt z samochodu – włącznie z wybiciem szyb.

Jak właściwie wybić szybę? Należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od dziecka czy zwierzęcia. Jeśli przykładowo pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. Z całą pewnością szyby nie należy rozbijać ani dłonią, ani łokciem. Warto rozejrzeć się np. za większym kamieniem.

Pamiętajmy! Wystarczy kilkanaście minut, aby w szczelnie zamkniętym, pozostawionym na słońcu pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Szczególnie małe dzieci i zwierzęta pozostawione w samochodzie mogą być narażone na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią. Widząc zagrożenie, nie bądźmy obojętni i poinformujmy o wszystkim Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Aga (gość)

    a co na to Kodeks Cywilny? , bo sędziowie są podobno jacy są ...majbacha bym bie ruszała na waszym miejscu

  • PiotrWawa (gość)

    Nie rozumiem: tytuł artykułu jest "Czy można zbić szybę ratując dziecko z rozgrzanego auta?" - to dlaczego nie odpowiedziano w nim na to pytanie? "Dla małego dziecka rozgrzany samochód będzie śmiertelną pułapką w ciągu kilku minut" - czyli jeśli ja jestem na miejscu, a Policja jest daleko, to dziecko pozostawione w zamkniętym samochodzie to jest moja odpowiedzialność. Nie jestem lekarzem, więc nie umiem ocenić jak się dziecko czuje, czy żyje, czy jest przytomne itd. A nawet jakbym był lekarzem - przez szybę go nie zbadam. Więc, do cholery, czy mogę zbić szybę, czy nie? Oczywiście pytam o aspekt prawny, bo nawet jeśli prawo by mi tego zakazywało, to i tak bym wybił, działając w dobrej wierze i mając na uwadze jedynie dobro dziecka, a jeśli ktoś by się pultał o naprawę szyby - z przyjemnością zapłacę. A gdyby była to szyba od Maybacha - zapłacę po prawomocnym wyroku, ale sam równocześnie złożę zawiadomienie o PPP przez opiekunów dziecka.

  • Krzyś (gość)

    Zdecydowanie zbić szybę. to jest działanie w stanie wyższej konieczności.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości