Wszystko
o samochodach

Porady / Opony

Czy można zmieniać rozmiar opon i felg?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Radosław Jóźwiak Jeśli zmieniamy rozmiar opon, powinniśmy kierować się specjalnymi tabelami zamienników.

Jeśli z uzasadnionych powodów zmieniamy rozmiar opon, powinniśmy kierować się specjalnymi tabelami zamienników, bowiem musi zostać zachowana średnica zewnętrzna opony. Fot. Rados³aw Jó¼wiak

 

Ze średnicą opony ściśle związane są wskazania prędkościomierza i drogomierza samochodu. Należy pamiętać, że szersze opony o niższym profilu wymagają także zmiany obręczy na szerszą, o większej średnicy osadzenia.

 

Skompletowanie nowego koła to nie wszystko. Należy sprawdzić, czy nowa, szersza opona będzie mieściła się w nadkolu, czy podczas skrętu nie będzie dotykała do elementów zawieszenia. Trzeba podkreślić, że opony o większej szerokości powodują spadek dynamiki oraz prędkości maksymalnej auta, może także wzrosnąć zużycie paliwa. Z punktu widzenia prawidłowej eksploatacji rozmiar opony dobrany przez producenta jest optymalny.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Stiff (gość)

    "Specjalistyczne tabele" to przeżytek. W powszechnym dostępie są kalkulatory opon. Podając oryginalne wymiary, możemy otrzymać listę zamienników, lub sami manewrować parametrami tak, aby średnica zewnętrzna byłą zgodna, o co głównie chodzi! Średnica zewnętrzna, ma największe znaczenie przy samochodach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, o czym nie było tu wspomniane (+-2%). W przypadku manualnych skrzyń, jedynym problemem jest przekłamanie licznika i drogomierza, co można skorygować. Oczywiście zmiana średnicy zewnętrznej w tym wypadku będzie skutkowała zmianą parametrów przyspieszenia czy prędkości maksymalnej. Szersze opony dadzą nam większą przyczepność, o wyższym profilu poprawią komfort, o węższym, poprawią walory estetyczne, ale mogą narazić felgi na uszkodzenia. Oczywiście mówimy o osi napędowej, o czym mowy też nie było:) Temat rzeka, nadszarpnięty, nie wyczerpany. Zainteresowanych pomocą techniczną w tym zakresie proszę o odp w temacie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości