Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37481 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Porady / LPG

Czy należy się bać LPG? Plusy i minusy instalacji gazowych

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

fot. Skoda Polska od wielu lat znajduje się w czołówce krajów, w których jeździ najwięcej samochodów zasilanych gazem. Nic dziwnego, bo paliwo LPG jest niemal dwa i pół razy tańsze od oleju napędowego i benzyny.

Koszty zakupu paliwa to podstawowa zaleta eksploatacji samochodu wyposażonego w instalację gazową. Obecnie cena litra autogazu jest niemal trzy razy niższa od ceny litra benzyny bezołowiowej 95. Przyjmując, że miesięcznie pokonujemy ok. 2000 km, zaś nasze auto pali średnio 8 litrów na 100 km, to tankując benzynę Pb 95 po 4,43 zł za litr wydamy w tym okresie nieco ponad 708 zł. Jeśli ten sam dystans przejedziemy na paliwie LPG, które obecnie kosztuje ok. 1,6 zł za litr, to miesięczny wydatek na paliwo wyniesie 294 zł. Czyli oszczędzimy 335 zł.

Jeśli zestawimy te wydatki w ujęciu rocznym, to koszt zakupu benzyny wyniesie ponad 8506 zł, zaś autogazu - 3533 zł, czyli niemal dwa i pół razy mniej. Potencjalny posiadacz samochodu rozważając kwestię opłacalności zamontowania instalacji gazowej powinien jednak pamiętać, że eksploatacja auta na gaz niesie ze sobą pewne ograniczenia.

Jakie koszty?
Przede wszystkim, żeby oszczędzać na wydatkach na benzynę trzeba najpierw zainwestować. Koszt zakupu instalacji gazowej (sekwencyjnej) wraz z montażem to ok. 2500 zł. To nie wszystko, bo trzeba jeszcze uwzględnić koszt corocznego przeglądu technicznego auta wyposażonego w instalację LPG jest wyższy niż pojazdu bez takiej instalacji i wynosi 160 zł.

Są też inne wydatki, np. koszt przeglądu instalacji w warsztacie. Otóż instalacja gazowa w silniku benzynowym jest elementem dodatkowym, który dla prawidłowego działania wymaga odpowiedniej kontroli. Dlatego zaleca się, aby instalację poddawać corocznemu serwisowi, podczas którego sprawdza się nie tylko parametry spalania, ale również jej szczelność. Koszt takiego przeglądu to ok. 100-150 zł (cena bez likwidacji wykrytych usterek).

Wady instalacji gazowych
Do minusów eksploatacji samochodu z instalacją LPG należy zaliczyć legalizację zbiornika na autogaz. Chodzi o to, że ten element ma określony okres eksploatacji wynoszący 10 lat. Po tym czasie powinien być poddany ponownej legalizacji lub zostać wymieniony na nowy. Legalizacja zbiornika po 10 latach wynika z faktu, że jest to pojemnik, który musi wytrzymywać spore ciśnienie. Te wymagania nie są znane wielu kierowcom, którzy planują montaż instalacji gazowej, a także tym, którzy kupili samochód z LPG na rynku wtórnym.

Legalizacja nie jest prostą czynnością, bo należy ją wykonać w warsztacie, który ma do tego uprawnienia. Poza tym wiąże się to koniecznością wymontowania zbiornika z auta. Legalizacja zbiornika kosztuje ok. 300-400 zł. Tymczasem nowy zbiornik, w zależności od pojemności, kosztuje od 300 do 600 zł, a ponadto usługę wymiany zbiornika można zlecić w każdym zakładzie specjalizującym się w montażu instalacji LPG.

Minusem instalacji LPG są również ograniczenia w parkowaniu w podziemnych parkingach. Często zdarza się, iż wjazd na takie obiekty autami zasilanymi autogazem jest zakazany. Wynika to z faktu, iż w razie rozszczelnienia instalacji propan-butan, jako gaz cięższy od powietrza, może zalegać przy podłożu parkingu, a przez to stwarzać niebezpieczeństwo wybuchu.

Niedogodnością instalacji gazowej w aucie jest także ograniczenie pojemności bagażnika. Wynika to z faktu montażu zbiornika na LPG, który z konieczności jest umieszczany właśnie w bagażniku. Co prawda obecnie większość zbiorników montowanych jest w miejscu koła zapasowego (tzw. zbiorniki toroidalne), ale i tak trzeba wygospodarować miejsce na to koło. Rozwiązaniem jest zastąpienie koła zapasowego zestawem naprawczym.

LPG i producenci
Zainteresowanie rynku instalacjami gazowymi zauważyli również producenci samochodów. W efekcie zaczęli oferować modele z fabrycznymi lub dedykowanymi układami zasilania gazem. Taką ofertą od ponad 10 lat ma Skoda.

- Zestaw dedykowany to instalacja gazowa przystosowana do danego modelu i do danej wersji silnika. Ich przewagą jest to, że mapa gazowa i całe oprogramowanie jest przygotowane przez naszego dostawcę tak, aby pracownicy w autoryzowanych serwisach Skody otrzymali gotowy zestaw do montażu w konkretnym egzemplarzu samochodu – wyjaśnia Jacek Golimowski, specjalista ds. LPG w Skoda Auro Polska.

Ponadto zakup pojazdu z dedykowaną instalacją jest korzystny, bo zarówno auto, jak i instalacja są objęte gwarancją producenta. Instalacja LPG przeznaczona do konkretnego silnika ma kilka innych zalet. Na przykład taką, że modyfikacja jednostki napędowej odbywa się w autoryzowanej stacji obsługi. To oznacza, że kierowca nie tylko nie traci producenckiej gwarancji na silnik, ale jeszcze zyskuje ochronę elementów układu zasilania gazem.

Nowoczesne rozwiązania
Podobnie jak producenci silników stale unowocześniają swoje konstrukcje, tak samo wśród producentów instalacji gazowych trwa wyścig na coraz lepsze rozwiązania. Jeszcze kilka lat temu montaż instalacji gazowej wiązał się z utratą kilkunastu koni mechanicznych, a także wpływał negatywnie na trwałość silnika. Obecnie te minusy zostały wyeliminowane.

W zakresie instalacji gazowych czeska marka współpracuje z renomowanym włoskim producentem - firmą Landi Renzo. Instalacje gazowe przeznaczone dla silników Skody wykorzystują wielopunktowy system wtrysku sekwencyjnego LPG w fazie lotnej OMEGAS. Opracowane przez Landi Renzo rozwiązanie składa się z dwustopniowego reduktora-parownika, precyzyjnych wtryskiwaczy oraz jednostki sterującej, która na bieżąco decyduje o składzie mieszanki posyłanej do komór spalania.

Poza tym Landi Renzo zastosował dotrysk benzyny, dzięki czemu wtryskiwacze benzynowe w silnikach TSI chronione są przed nagrzewaniem się i przedwczesnym niszczeniem. Dodatek benzyny w trakcie zasilania gazem skutecznie obniża temperaturę spalin również w silnikach MPI. W praktyce oznacza to, że w czasie jazdy skład mieszanki paliwowej nieustannie się zmienia. Jednak kierowca tego nie odczuwa. Właściwego stosunku benzyny do LPG pilnuje sterownik.

Ciekawie rozwiązano też problem ponownego rozruchu silnika, który jest wyposażony w układ Start-Stop. Gdy podczas postoju zostanie wyłączony silnik, to jego ponowne uruchomienie odbędzie się na paliwie gazowym. Zatem w samochodzie, w którym jest aktywna funkcja Start–Stop nie będzie większego zużycia benzyny.

Ponadto, powyżej prędkości 140 km/h następuje automatyczne przejście z zasilania gazowego na benzynowe, a gdy prędkość spadnie poniżej 140 km/h następuje automatyczne przełączenie zasilania na gaz. Rozwiązanie to ma na celu chronić wnętrze silnika przed nadmiernym nagrzewaniem.            

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • dm (gość)

    Uważać trzeba, jak się kupuj używane auto z instalacją https://www.youtube.com/watch?v=eZKh8ozdS6o bo można się nadziać

  • GAZ (gość)

    Cha cha sami w tym przykładzie wyliczeniowym podają że oszczędność roczna na paliwie wynosi około 5000zł rocznie to przez 10 lat jest 50tyś zł a jako niedogodność podają, wymianę butli raz na 10 lat wartej z 400-500zł i przeglądy droższe o 80zł rocznie, nawet jak przez te 10 lat na obsługę gazu wydamy 5tyś to jest 500zł rocznie to jest i tak 45tyś czystego zysku na paliwie... Przypomina mi się jak na grillu przy piwie mój kumpel innych antygazowników uświadamiał i na pytanie kiedy mu się instalacja zwróci, odparł- Ja się nie zastanawiam kiedy mi się instalacja zwróci, tylko kiedy mi się cały samochód zwróci...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Skoda zdjęcia

Skoda dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Skoda opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Skoda Cena