Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Czy obecnie w czasie pandemii dozwolona jest wymiana opon? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Szymczak Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa dotyczą coraz większej ilości branż. Wielu kierowców zastanawia się czy dozwolona jest wymiana opon. Ministerstwo Zdrowia rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wspólne pismo Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego i Związku Dealerów Samochodowych potwierdziło, że wizyta w serwisach na wymianę opon jest dozwolona – niezależnie od ograniczeń nałożonych przez rząd w wyniku drugiej fali pandemii koronawirusa

- Przy takich temperaturach nadszedł już czas na zamianę oponę letnich na zimowe, albo porządne całoroczne. Dziękujemy za szybką reakcję Ministra Zdrowia. Cieszymy się, że także w czasie pandemii bezpieczeństwo na drogach nie schodzi z pola widzenia rządu– mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zwraca uwagę, że transport ludzi i towarów w czasie epidemii odgrywa kluczową rolę. Pojazdy powinny być bezpieczne, sprawne i przygotowane do spełniania istotnej funkcji społecznej. Przy zachowaniu restrykcyjnych procedur w zakresie bezpieczeństwa osobistego, wymiana opon w serwisie jest równie bezpieczna, jak np. zakupy.

Zobacz także: Nowy Opel Mokka. Jakie jednostki spalinowe są dostępne?

Organizacje podkreślają, że m.in. w USA – nawet w tym trudnym okresie pandemii koronawirusa – serwisy samochodowe są wpisane na listę infrastruktury krytycznej i korzystanie z nich jest dozwolone.

Opony to jedyny punkt styku każdego pojazdu z drogą – ich stan i jakość mają bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa na drodze. To także od ich jakości i kondycji zależy zachowanie samochodu oraz przyczepność i długość drogi hamowania każdego pojazdu.

Temperaturą graniczną dla opon letnich jest 7ºC.Poniżej nich bieżnik opony letniej robi się coraz twardszy i nie zapewnia odpowiedniej przyczepności, a droga hamowania mocno się wydłuża. W taką pogodę jak teraz – gdy poranki są już chłodne i często pada deszcz – dobre opony zimowe lub całoroczne z homologacją zimową są podstawą bezpiecznej jazdy. Nowoczesne opony zimowe zapewniają bezpieczeństwo nie tylko na mrozie i śniegu. To duża zmiana w porównaniu do gum sprzed kilkunastu lat. Nawet przy takich temperaturach jak teraz – również na suchej drodze – nie będą hamowały gorzej niż letnie. A na mokrej drodze zapewnią bezpieczeństwo i skrócą drogę hamowania od 7 do 11 metrów (w zależności od temperatury).

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Pinokio (gość)

    Dziękujemy bezgranicznie ministerstwu. Nie jestem tylko jeszcze pewny, czy mogę iść do własnego kibelka i załatwić grubszą sprawę. Oczywiście jest zagrożenie, że moje bąki mogą przejść do mieszkań wyżej i niżej... Jeszcze raz dziękuję ministerstwu!!!!!

  • Hektor (gość)

    To jest ta "nowa normalność"? To nie jest normalne...

  • Parody (gość)

    Parodia, dobrze że w zeszłym roku się przełamałem i założyłem całoroczne Geolandary z Yokohamy:) Ile mniej problemów, ile mniej wyborów, bo nie dość że nie wiadomo kiedy zmienić opony to dochodzi kolejny problem czy w ogóle można:) A swoją drogą jak na nasze warunki to całoroczne uważam za optymalny wybór. Co potwierdza pogoda.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości