Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Czy paliwo rzeczywiście będzie kosztowało 6 zł?

Data publikacji: Autor: (mk)

Fot. Shutterstock Z dnia na dzień ceny na stacjach benzynowych rosną. W związku z tym pojawiły się spekulacje, że w najbliższym czasie litr benzyny będzie kosztował 6 zł. Czy tak będzie naprawdę?Kierowcy wspominają czasy, kiedy litr paliwa kosztował 3 zł i każdy mógł tankować bez obaw o swój portfel. Od kilku miesięcy ceny benzyny i oleju Fot. Shutterstocknapędowego oscylują w granicach 5 zł. Kierowcy zaczynają się martwić, że już niedługo trzeba będzie zapłacić za litr paliwa o wiele więcej, bo aż 6 zł.

CZYTAJ TAKŻE

Dlaczego paliwa są tak drogie?


Nasilają się kradzieże paliwa z baków


- Ryzyka, że benzyna w najbliższych dniach będzie kosztować 6 zł nie ma – powiedział portalowi motofakty.pl Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw z portalu e-petrol.pl – Ceny ropy powoli spadają w dół. Daje się też odczuć obniżki cen między stacjami sięgające 2 lub 3 groszy na litrze. Jak na razie nie ma podstaw, aby obawiać się, że cena benzyny przekroczy 6 zł za litr – dodał.


W skład cen paliw wchodzą: opłata paliwowa oraz akcyza, marża producenta, VAT. Polska Izba Paliw Płynnych zaapelowała do rządu i partii politycznych, aby rozważyli obniżenie akcyzy. VAT i wysoka akcyza to obecnie aż 1/3 ceny paliwa.

Tegoroczna podwyżka podatku VAT o kilka procent, spowodowała podniesienie cen paliw o 3 lub 4 grosze. W związku z tym, pomysł z obniżeniem stawki akcyzy jest dobry – mówi Maziak.

Wśród kierowców panuje opinia, że niedługo tylko najbogatsi z nich będą mogli tankować na stacjach benzynowych. Optymiści przypominają, że kiedyś cena 5 zł miała być ceną zaporową dla Polaków, a tak nie jest. Oszczędni zrezygnowali z jazdy samochodem na rzecz roweru bądź komunikacji miejskiej, ale takich osób jest bardzo mało.

- Przestali tankować ci, dla których 5 zł mogło być barierą. Spadek dało się zauważyć w badaniach podsumowujących półrocze 2011 roku, w których wzrosło zainteresowanie olejem napędowym, a spadło z benzyny – podsumowuje Grzegorz Maziak analityk rynku paliw.

Obecnie w Polsce średnia cena za Pb 95 to 5,27 zł a za ON 5,05 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • KOLEC30

  Śmiać mi się chce jak czytam wypowiedzi wszelkiej maści "ekspertów" na temat ceny paliw na stacjach i ceny ropy na giełdzie. To jest ewidentne mydlenie ludziom oczu i totalne ściemnianie. Dlaczego żaden z nich nie powie ile kosztuje po przeliczeniu 1 litr ropy na giełdzie? Tylko opowiadają o "magicznej" granicy 100$ za baryłkę ropy. Sprawdziłem dziś notowania ropy (105,75$ za baryłkę) i kurs dolara (2,85). Po przeliczeniu wychodzi 1,9PLN za litr!!! Inna kwestia to rynek paliw w Polsce. Wszystko jest koncesjonowane handel, produkcja, import. Ogranicza się w ten sposób konkurencję.

 • KOLEC30

  Gdzie tu wolny rynek??? Jakby każdy mógł legalnie sobie sprowadzić cysternę paliwa z Ukrainy to producenci by zmiękli i stacje benzynowe i ceny wyglądałyby inaczej. I kwestia najważniejsza - podatki zawarte w cenie paliwa. One stanowią c.a. 60% ceny paliwa, więc proszę przestać robić z ludzi idiotów, że paliwo jest drogie bo ropa podrożała o 10$! Wszyscy posiadacze samochodów narzekają na drogie paliwo. A kto pytam się ustala te wszystkie haracze na rzecz Państwa zawarte w paliwie? A potem idzie się do urny i dalej głosuje ciągle na tych samych różowych socjalistów.

 • Jarpoz

  Dokładnie tak, mafijny monopol z mafijnym haraczem. "Rynek" szybko uzdrowiłby problem, tylko każda potencjalna opcja polityczna, czyli komucho-lewica, komucho-prawica, komucho-libreały, są po prostu komu...i.

 • Jarpoz

  k o m u c h a m i

 • netcar milo

  Wobec takich cen paliw warto pomyśleć o oponach ekologicznych o obniżonych oporach toczenia co wpłynie na niższe zużycie.

 • Komentarz usunięty.
 • Ludwik1

  niestety ale na pewno będzie po 6 zł - sukcesywnie będzie wzrastać

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości