Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Czy polisa autocasco obejmuje kradzież części pojazdów? Co jeśli ukradną katalizator?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. materiały prasowe Wielu mieszkańców miast trzymających swoje pojazdy „pod chmurką” przekonało się już niestety, że w ostatnim czasie złodzieje bardzo cenią sobie koła i katalizatory. Takie zuchwałe kradzieże części pojazdów stanowią problem nie tylko w Polsce.

Fot. Ubea.pl Aby sprawdzić, czy ubezpieczenie zapewni odszkodowanie po kradzieży kół lub katalizatora, najlepiej zajrzeć do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Eksperci Ubea.pl przeanalizowali zapisy dotyczące AC w różnych firmach ubezpieczeniowych. Wyniki tej analizy prezentujemy w poniższej tabeli.

Podczas lektury OWU warto zwracać uwagę na fakt, że ubezpieczyciele w różny sposób definiują np. części samochodu lub jego wyposażenie” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W przypadku kradzieży kół lub katalizatora trzeba pamiętać o dwóch pojęciach związanych z AC: franszyza integralna oraz udział własny.

Zobacz także: Taka kradzież to plaga. Jak działa metoda na parawan?

Franszyza integralna oznacza, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody o wartości niższej niż określona we franszyzie. Na szczęście, franszyza integralna na standardowym poziomie (np. 500 zł) nie stanowi raczej problemu. Odszkodowanie za kradzież kół czy katalizatora jest bowiem zazwyczaj wyższe niż taka franszyza.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku udziału własnego, który zmusza kierowcę do pokrycia części szkody (np. 5% - 10%). Warto zadać sobie pytanie, czy oszczędność składki AC związana z zastosowaniem wyższego udziału własnego jest opłacalna.

Szczególnie w przypadku szkód o stosunkowo małej wartości (jak właśnie kradzież kół czy katalizatora) i jednocześnie dość dużym prawdopodobieństwie wystąpienia udział własny może mocno utrudnić życie - zwraca uwagę Paweł Kuczyński z Ubea.pl.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Janina Wiencis-Imkeller, to (gość)

    Wspaniałe porady,interesujące ciekawostki i nowinki.Polecam!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości