Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Czy stosować oryginalne części ?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

 Zastosowanie zamienników daje oszczędności finansowe, lecz stwarza ryzyko problemów wynikających z różnych systemów mocowań.

Stosowana we współczesnych samochodach koncepcja „miękkich” stref zgniotu i „sztywnej” klatki pasażerskiej powoduje, że elementy karoserii są konstruowane tak, aby maksymalnie pochłaniały energię kinetyczną.

 

Pozwala to uniknąć skutków jej działania na osoby znajdujące się wewnątrz pojazdu. Każda z tych części odpowiada ściśle określonym warunkom technicznym i jest zbudowana z odpowiednich materiałów. Części nadwozia o strategicznym znaczeniu wytwarza się ze stali o bardzo wysokiej granicy plastyczności, pozwalającej pochłonąć 2,5 razy większą energię niż pochłaniają zwykłe blachy stalowe. Obok stali jest używane aluminium, które dobrze akumuluje siłę uderzenia, a przy tym nie ulega korozji.

 

Z wymienionych powodów do napraw należy używać oryginalnych części blacharskich. Zastosowanie zamienników daje oszczędności finansowe, lecz stwarza ryzyko wystąpienia problemów polegających na stosowaniu różnych systemów mocowań. Użycie tańszych materiałów, które nie pochłaniają skutecznie energii w czasie zderzenia, jest niebezpieczne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości