Wszystko
o samochodach

Porady / Naprawy

Czy warto kupować części używane?

Data publikacji: Autor: materiał partnera zewnętrznego

Ponieważ po naszych drogach z roku na rok jeździ coraz więcej aut, rośnie ilość używanych części oferowanych na rynku. Ich dostarczycielami są stacje demontażu pojazdów, które jako jedyne pozwalają legalnie pozbyć się starego samochodu.

Fot. Marek Ponikowski Ponieważ po naszych drogach z roku na rok jeździ coraz więcej aut, rośnie ilość używanych części oferowanych na rynku. Ich dostarczycielami są stacje demontażu pojazdów, które jako jedyne pozwalają legalnie pozbyć się starego samochodu.

Podstawowe korzyści z zakupu
Stacje demontażu pojazdów (zwane potocznie szrotami czy auto-złomami) są nierzadko ogromnymi placówkami zbierającymi stare czy samochody powypadkowe z całej okolicy. Większość kierowców jest więc w stanie znaleźć części używane do swojego auta, zwłaszcza jeśli są posiadaczami w miarę popularnego modelu. Główną i oczywistą korzyścią z kupowania używanych części jest oszczędność pieniędzy - koszt zakupu nowych elementów może być kilkukrotnie wyższy, gdy mówimy o zamiennikach, a nawet kilkunastokrotnie wyższy w przypadku oryginalnego producenta.

Warto zaznaczyć, że “używki” nie muszą być gorszej jakości, a może się zdarzyć, że będą lepszym wyborem niż nowe zamienniki. Do złomowania może np. trafić rocznikowo młody samochód, w którym rodzaj uszkodzenia dyskwalifikuje go w oczach ubezpieczyciela z naprawy, a jednocześnie duża część pojazdu to skarbnica nowych, słabo zużytych oryginalnych części.

Kupowanie używanych części jest najbardziej korzystne w przypadku starszych samochodów. Często w ich przypadku cena naprawy przy użyciu nowych części może przekroczyć wartość rynkową pojazdu. “Używki” do doskonały środek do przedłużenia życia naszego auta, jeśli nie chcemy się jeszcze z nim rozstawać.


Kiedy należy uważać z montażem elementów używanych?
Nad zakupem części ze szrotu trzeba się dwa razy zastanowić, jeśli mamy relatywnie nowy samochód, np. niedługo po gwarancji. Montaż “używki” mógłby sprawić, że odstawałaby ona znacznie stopniem zużycia od pozostałych elementów pojazdu.

Istnieje też rodzaj części, które generalnie odradzamy kupować na auto-złomach, chyba że jesteśmy w stanie ocenić właśnie ich stopień zużycia. To tzw. części eksploatacyjne, w których naturze leży zużywanie się i okresowa wymiana. Klocki hamulcowe są tu dobrym przykładem - zamontowanie na tyle zużytych, że po kilku przejechanych kilometrach drastycznie spadnie ich efektywność, to ściąganie niebezpieczeństwa na siebie i innych uczestników ruchu!

W sytuacji, w której nie mamy możliwości ocenienia stanu takiego elementu lub nie ufamy w swoje umiejętności osądu, lepiej decydować się na takie części używane jak np. reflektory. Każdy, nawet największy laik będzie w stanie ocenić, czy zatrzaski mocujące są całe, a szybka wolna od zarysowań czy przebarwień.


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • MarcinZandecki (gość)

    Warto i nie raz mi się zdarza. ale jeśli chodzi o typową eksploatację zdecydowanie wolę delphi. Przynajmniej mam pewność że jakościowe są.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości