Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Czy warto stosować paliwo 98 oktanowe?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

fot. archiwum Rodzaj i liczba oktanowa paliwa powinny być dostosowane do budowy i stopnia sprężania jednostki napędowej.

fot. archiwumRodzaj i liczba oktanowa paliwa powinny być dostosowane do budowy i stopnia sprężania jednostki napędowej.

 

Paliwo, które powinien spalać silnik jest szczegółowo scharakteryzowane w instrukcji obsługi samochodu i tylko takie należy wlewać do zbiornika.

W instrukcjach wielu samochodów można znaleźć zapis, że paliwo o wyższej liczbie oktanowej można stosować, lecz nie polepszy ono osiągów silnika. Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny / benzyna 98 jest droższa od 95/ nie ma uzasadnienia stosowania droższego paliwa, jeśli nie poprawia ono osiągów.

Jednak nasza rzeczywistość paliwowa jest inna.

 

Z praktyki wiadomo, że większość silników na benzynie 98 pracuje ciszej i jest bardziej dynamiczna. Dlatego, gdy na stacjach są promocje i ceny benzyn są równe, warto tankować benzynę o lepszej jakości.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • rysiek

    To prawda.Od pewnego czasu słyszę natarczywe sugestie Panów usługujących przy dystrybutorach żeby lać 98 bo lepiej dla silnika.Odezwałem się kiedyś(nie pamiętam już gdzie)że to nie prawda,że zgodnie z regułami jest odwrotnie,że sam.komputery mają odpowiednie nastawy i że wlanie innego trunku może im zaszkodzić.Pan zciszyu głos,przymrużyu oko i powiedział że nie jestem realistą.Do tej pory nie wiem o co mu chodziło.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości