Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Czy wkazana przez nas osoba może za nas zarejestrować auto w urzędzie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski Zarejestrowanie pojazdu wiąże się z wizytą w urzędzie, a niekiedy trzeba tam spędzić dłuższy czas ze względu na kolejki. Problem w tym, że godziny pracy wielu osób pokrywają się z harmonogramem pracy urzędów.

Jeśli musimy zarejestrować pojazd, albo odebrać dowód rejestracyjny nie musimy robić tego osobiście. Możemy wystawić upoważnienie dla osoby, która dopełni wszelkich formalności.

Obecnie zarejestrować pojazd nie zawsze udaje się w ciągu 30 dni. Przekraczając ten termin narażamy się na karę administracyjną w wysokości nawet 1000 złotych. Dlatego postanowiono dwukrotnie wydłużyć czas na rejestrację do 60 dni.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

W treści pisma należy wskazać do czego upoważniamy daną osobę, np. zarejestrowania pojazdu, a na końcu składamy odręczny podpis. Powinna znaleźć się również data i miejsce wystawienia pełnomocnictwa oraz dane osoby upoważnianej i upoważniającej.

We wniosku należy także podać stopień pokrewieństwa osoby, którą upoważniamy. Upoważnienie do zarejestrowania pojazdu nie wiąże się z opłatą, jeśli pełnomocnictwa udzielone zostało najbliższym członkom rodziny (np. mąż, żona, ojciec, matka, syn, córka, brat, siostra). Jeżeli pełnomocnictwo dotyczy osoby spoza rodziny, opłata za upoważnienie wynosi 17 zł.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości