Czy wkazana przez nas osoba może za nas zarejestrować auto w urzędzie?

Mariusz Michalak
Fot. Przemysław Świderski
Fot. Przemysław Świderski
Zarejestrowanie pojazdu wiąże się z wizytą w urzędzie, a niekiedy trzeba tam spędzić dłuższy czas ze względu na kolejki. Problem w tym, że godziny pracy wielu osób pokrywają się z harmonogramem pracy urzędów.

Jeśli musimy zarejestrować pojazd, albo odebrać dowód rejestracyjny nie musimy robić tego osobiście. Możemy wystawić upoważnienie dla osoby, która dopełni wszelkich formalności.

Obecnie zarejestrować pojazd nie zawsze udaje się w ciągu 30 dni. Przekraczając ten termin narażamy się na karę administracyjną w wysokości nawet 1000 złotych. Dlatego postanowiono dwukrotnie wydłużyć czas na rejestrację do 60 dni.

W treści pisma należy wskazać do czego upoważniamy daną osobę, np. zarejestrowania pojazdu, a na końcu składamy odręczny podpis. Powinna znaleźć się również data i miejsce wystawienia pełnomocnictwa oraz dane osoby upoważnianej i upoważniającej.

We wniosku należy także podać stopień pokrewieństwa osoby, którą upoważniamy. Upoważnienie do zarejestrowania pojazdu nie wiąże się z opłatą, jeśli pełnomocnictwa udzielone zostało najbliższym członkom rodziny (np. mąż, żona, ojciec, matka, syn, córka, brat, siostra). Jeżeli pełnomocnictwo dotyczy osoby spoza rodziny, opłata za upoważnienie wynosi 17 zł.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty