Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Czy wolno wyprzedzać radiowóz?

Data publikacji: Autor: (w)

Nasz czytelnik jechał w długiej kolumnie samochodów, która poruszała się z prędkością ok. 40 km/h. Okazało się, że na czele kolumny jechał radiowóz policyjny.

- Inny kierowcy bali się go wyprzedzić. Czy wolno wyprzedzać radiowóz?

 

Wolno, tak jak każdy inny pojazd drogowy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której radiowóz policyjny (ale także: wóz strażacki, pogotowie ratunkowe lub inny pojazd) występuje w charakterze pojazdu uprzywilejowanego.

 

Kodeks drogowy (art. 24 p. 11) zabrania wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym. Oznacza to, że poza tym obszarem przepisy dopuszczają wyprzedzanie każdego pojazdu uprzywilejowanego.

 

Warto tu uściślić, że według przepisów pojazdem uprzywilejowanym jest "pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego".

 

Zatem radiowóz policyjny poruszający się po drodze, ale nie wysyłający określonych wyżej sygnałów świetlnych i dźwiękowych, jest normalnym pojazdem, jak wszystkie inne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gość (gość)

  Mam pytanie gdyż zdarzyła mi sie taka sytuacja że policja jechała przede mna z predkoscia 25km/h w terenie zabudowanym na jezdni nie było żadnych lini ciagłych ani żadnych innych, skrzyzowań, pasów itp. co by mogło zabronic wyprzedzaniu. więc mogłem wyprzedzić czy nie??

 • AP (gość)

  A czytać umiesz? Jeśli radiowóz nie miał włączonego niebieskiego ,, koguta'' lub sygnału dźwiękowego to nie był uprzywilejowany. Był zwykłym zawalidrogą którego należało wyprzedzić w ramach obowiązujących przepisów. Więcej odwagi!!!

 • Barbanera (gość)

  Wyprzedziłem radiowóz w Holandii i mnie zatrzymali twierdząc, że nie wolno tego w mieście robić! Co, kraj to obyczaj! Mandatu nie dali tylko upomnieli!

 • driver (gość)

  w japoni bys dożywocie dostał Barbanera co kogo obchodzi Holandia tu jest polska masz sie stosowac do przepisow danego kraju w którym sie poruszasz

 • Przepisy (gość)

  Ludzie czytajcie ustawy. W terenie zabudowanym pojazd uprzywilejowany jest już wtedy gdy włączy zwykłe światła mijania. I jak traficie na jakąś Pałę to wam wystawi mandat.

 • kierowca dostawczy (gość)

  ty baranie wszyscy jeżdzą się na światłach mijania

 • do goscia (gość)

  pojazd uprzywilejowany to taki ktory ma jednoczesnie wlaczone sygnaly dzwiekowe i swietlne

 • a. (gość)

  polacy wogle przepisow nie znaia wlasnie jechalem za takim debilem co bal sie wyprzedzic radiowoz i spowodowal ogromny trafik , wszystko przez jednego balwana a reszta juz stoi w trafiku.

 • ympk (gość)

  @Przepisy Trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Przecinek nie oznacza "albo" - raczej odczytuj go jako "i". Zatem pojazd uprzywilejowany to taki który ma sygnał świetlny, dźwiękowy i włączone światła.

 • Tomasz (gość)

  Pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający jednocześnie sygnały dźwiękowe (o zmiennym tonie naprawdę) oraz sygnały świetlne (niebieskie), jeśli porusza się w kolumnie, to pierwszy i ostatni pojazd muszą mieć dodatkowo wysyłane sygnały czerwone, pojazdy między nimi już nie, możemy wyprzedzić pojazd uprzywilejowany poza terenem zabudowanym o ile nie wymusi to na nas złamania przepisów, czyli przekroczenia prędkości czy przekroczenia znaku poziomego (linia ciągła), jeśli wyprzedzimy pojazd uprzywilejowany poza terenem zgodnie z prawem i policjant chce nam wlepić mandat to radzę nie przyjąć mandatu, sprawa zostanie skierowana do sądu i tam wygramy, pojazd uprzywilejowany ma prawo nie stosować się do części przepisów o ile kierowca zachowuje szczególną ostrożność

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości