Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Czy za głośne słuchanie muzyki w aucie grozi mandat?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Newspress Amatorzy głośnego słuchania muzyki w samochodzie nie mogą się czuć całkowicie bezkarnie. Szczególnie jeśli zakłócają porządek publiczny.

Przepisy ruchu drogowego nie zabraniają słuchać głośnej muzyki, należy jednak pamiętać o tym, że wywołanie nadmiernego hałasu może być odebrane jako zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego, a to z kolei stanowi wykroczenie określone w art. 51 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń. Za złamanie tego przepisu grozi kara grzywny bądź ograniczenia wolności. W tym przypadku mandat wynosi od 100 do 500 zł.

Redakcja poleca:

Niezapięte pasy. Kto płaci mandat - kierowca czy pasażer?
Wyprzedzanie z prawej strony
Auto na gaz. Uwaga na dodatkowe koszty


Istnieje także możliwość, aby policja karała kierowców za głośne słuchanie muzyki, powołując się na niezachowanie należytej ostrożności na drodze. Wtedy mandat może wynieść od 250 do 500 zł.

Odrębnym i ważnym zagadnieniem jest słuchanie głośnej muzyki w samochodzie w ruchu miejskim. W ten sposób kierujący ogranicza sobie możliwość usłyszenia np. sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.

Głośne odtwarzanie muzyki przez głośniki podczas jazdy w samochodzie jest podobne w skutkach do słuchania muzyki w słuchawkach. Dodatkowo wymieniane jest wśród czynników powodujących utratę koncentracji.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Putbill (gość)

  Proszę o podanie progu w dB kiedy jest głośno, pocałujta mnie w .....

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Strachy na lachy , w każdym sadzie się wygra nawet PiSiorskim.

 • Ogórek Jurek (gość)

  Czego to jeszcze nie wymyślą? Nie prościej byłoby zlikwidować w Polsce samochody osobowe. W pierwsze kolejności dla VIPów.

 • pisiorek (gość)

  chce podziękować zapijaczonemu ciulowi i Kulsonowi za wybicie tylnej szyby wychlaną za 500+ piersióweczką. idiota zrobił to pod kamerą monitoringu. mam ciula jak na dłoni.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości