Czy znasz historię logo swojego auta?

Paweł Zdrojewski
Znaczek firmowy, to czasem jedyny sposób na rozróżnienie aut podobnych do siebie jak dwie krople wody. Logo musi symbolizować firmę i przywiązywać ludzi do konkretnej marki. Czy znasz historię logo swojego auta?

Znaczek firmowy,  to czasem jedyny sposób na rozróżnienie aut podobnych do siebie jak dwie krople wody. Logo musi symbolizować  firmę i przywiązywać ludzi do konkretnej marki. Czy wiesz skąd się wzięło logo Twojego auta?

SKODA

nowe logo Skody, fot. Skoda
nowe logo Skody, fot. Skoda

Jest wiele wersji historii dotyczących powstania logo Skody. Najbliższą prawdy jest ta, która opowiada o podróżach Emila Škody po Ameryce, podczas których  przewodnikiem Czecha był wierny Indianin. W późniejszych latach obraz indianina zdobił ścianę biura Emila Škody.

W latach 1915-1920 wykonano metalowe repliki portretu, które następnie rozmieszczono w biurach kierowników działów. Nie wiadomo jednak kto wpadł na pomysł połączenia profilu indianina i jego strzały. Co jednak oznacza to niezwykłe połączenie? Pióropusz czerwonoskórego może symbolizować niezawodność, podobnie jak niezawodny był indianin towarzyszący Europejczykowi. Strzała zaś może oznaczać szybkość.

 
fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons


AUDI

Historia nazwy marki Audi łączy się z historią inżyniera Augusta Horcha. Mężczyzna szukał nazwy dla swojej firmy. Niestety w tym czasie istniała już firma ze słowem Horch w nazwie. Z pomocą w poszukiwaniu odpowiedniej nazwy przyszedł partner biznesowy  Horcha - Franz Fikentscher i jego syn studiujący łacinę. Chłopak zauważył, że słowo "horch" oznacza "słuchaj, słyszeć". To zaś słowo, po łacinie wymawia się "audi". Nazwa się spodobała i przyjęła się. 4 pierścienie są zaś oficjalnym logo Audi od 1985 roku. Wcześniej oznaczały one 4 firmy wchodzące w skład spółki Auto Union. Były to: Audi, Horch, DKW i Wandereemerget.



fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons


MERCEDES-BENZ

Trójramienna gwiazda w logo Mercedesa wiąże się z historią zdjęcia założyciela firmy Gottlieba Daimlera. Na fotografii rodzinnego domu, Daimler dorysował gwiazdę, przepowiadając żonie, że  wzejdzie ona kiedyś nad jego fabryką, przynosząc szczęście i błogosławieństwo. Trzy ramiona miały też oznaczać 3 kierunki rozwoju produkcji firmy. Firma Daimlera miała produkować samochody, samoloty i łodzie.

  


fot. archiwum
fot. archiwum



CITROEN

Historia logo Citroëna zawiera akcent polski. Firmę założył Francuz André Gustave Citroën, który podczas wizyty w Łodzi nabył tam patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Logo marki przedstawia owe zazębienie daszkowe.



fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons


ALFA ROMEO

Skrót "Alfa" oznacza Anonima Lombarda Fabrica Automobili, czyli Lombardzka Fabryka Samochodów, Spółka Akcyjna.

Logo Alfa Romeo powstało w 1910 roku. Stworzył je Romano Cattaneo. Mężczyzna połączył czerwony krzyż z flagi Mediolanu i herb rodziny Visconti, który przedstawia wojowniczego węża połykającego dziecko (według innych połykającego mężczyznę).

Człon Romeo został dołączony do nazwy kiedy firmę przejął Nicola Romeo. Jego nazwisko zostało dodane do słowa Alfa.





fot. archiwum
fot. archiwum

VOLVO

Kiedy w sierpniu 1926 roku zapadła decyzja o podjęciu produkcji aut Volvo, sponsor tego przedsięwzięcia Svenska Kullagerfabriken - SKF - reaktywował do tego celu firmę, która w 1920 roku zawiesiła działalność. Jej nazwa brzmiała VOLVO, a została ona stworzona w roku 1915 do produkcji i wprowadzania na rynek łożysk dla branży motoryzacyjnej.

Słowo "volvere" to bezokolicznik łacińskiego czasownika oznaczającego "toczenie". W pierwszej osobie liczby pojedynczej czasownik ten brzmi "volvo", co znaczy "toczę się".

Kiedy produkcja ruszyła, działalność firmy według ówczesnego opisu obejmowała: "łożyska kulkowe, łożyska wałeczkowe, maszyny, skrzynie biegów, auta, rowery, tabory kolejowe, urządzenia transportowe, środki transportu wszelkiego rodzaju oraz części i akcesoria do wyżej wymienionych produktów".

Niektóre spośród tych produktów nigdy nie ujrzały światła dziennego, jednak w ciągu lat wiele samochodów i innych urządzeń transportowych zeszło z taśm produkcyjnych Volvo. Wśród innych wyrobów, również noszących nazwę Volvo, znalazły się takie osobliwości, jak palniki gazowe, przyczepy kempingowe i krzesła biurowe. A nazwa i tak doskonale pasowała do działalności firmy.

W tym samym czasie, kiedy reaktywowano VOLVO, przyjęto też logotyp firmy - starożytny symbol chemiczny żelaza - koło ze strzałką biegnącą po ukosie ku górze.

Logo zostało uzupełnione ukośnym paskiem, wprowadzonym po raz pierwszy w 1927 r. Początkowo był on konieczny, aby utrzymać chromowany znaczek we właściwym miejscu, lecz z czasem zaczął pełnić funkcje dekoracyjne. Nadal widać go na chłodnicy każdego samochodu Volvo.

Dziś symbol żelaza znaleźć można w nieco zmodernizowanej stylistyce także na środku kierownicy oraz piast kół.


fot. mototarget.pl
fot. mototarget.pl


FIAT

11 lipca 1899 roku w Palazzo Bricherasio podpisano akt założycielski firmy "Societa Anonima Fabbrica Italiana Automobili Torino". Prawdopodobnie najsławniejsze logo FIATA, przypominające żetony do gry Scrabble zostało zaprojektowane w 1960 roku  przez głównego projektanta firmy. Przejeżdżając koło fabryki spojrzał na niedziałający w tym momencie neon firmy na tle ciemnego nieba i w ten sposób powstał pomysł na logo.

fot. archiwum
fot. archiwum

 

VOLKSWAGEN

Logo Volkswagena powstało w wyniku konkursu, który wygrał Franz Xavier Reimspiess, pracownik Porsche. Historia firmy łączy się z czasami kiedy w Niemczech władzę sprawowali naziści. W 1933 roku Adolf Hitler zapragnął storzyć samochód dla mas. W tym celu spotkał się w 1933 roku z  Ferdinandem Porche. Zadaniem konstruktora było stworzyć auto spalające mniej niż 7l/100 km, mieszczące dwie dorosłe osoby z trójką dzieci i osiagające maksymalną prędkość w granicach 100 km/h. W nastepnych latach firma tworzyła zarówno samochody cywilne, jak i konstruowała na potrzeby wojska.

Historia, którego logo jest Waszym zdaniem najciekawsza? Piszcie w komentarzach!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty