Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia Artykuł sponsorowany

Czym jest i co obejmuje assistance?

Data publikacji: Autor: Mat. inf. Aviva

Aviva Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadacz pojazdu może się zdecydować na polisy dodatkowe, dzięki którym uniknie niektórych kosztów, jeśli skorzysta z nich w razie określonych zdarzeń. Przykładem takiej ochrony jest assistance, które w praktyce może się przydać niemal każdemu kierowcy. Co to jest? Kiedy można ubiegać się o usługi i świadczenia z tej polisy?

Assistance pojazdu – co to?

Obowiązkowe OC chroni posiadacza pojazdu przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które spowoduje tym pojazdem innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy jednak, że w czasie korzystania z samochodu może dojść do przeróżnych zdarzeń. Załóżmy, że wybraliśmy się z rodziną na wycieczkę autem. Jesteśmy już daleko od domu, a nagle auto przestało działać w środku nocy. Co wówczas zrobić? Jak znaleźć mechanika, zapewnić dzieciom miejsce do spania? Mając ubezpieczenie assistance, wystarczy jeden telefon do ubezpieczyciela, a rozpocznie on organizowanie pomocy.

Assistance pojazdu, w zależności od wybranego wariantu, umożliwia skorzystanie z usług towarzystwa wówczas, gdy dojdzie do awarii lub kradzieży, a także w razie wypadku. Ubezpieczyciel nie wypłaca wtedy odszkodowania, tylko zapewnia usługi w zależności od tego, jaki zakres assistance wybraliśmy. Załóżmy, że pojazd uległ awarii. Wtedy auto może być odholowane do warsztatu w ramach rozszerzonego assistance samochodu, zapewnione może być też auto zastępcze czy miejsce noclegowe.

W praktyce jednak to, jakie usługi możemy uzyskać od towarzystwa, zależne jest od wybranego wariantu ubezpieczenia. Zasada jest taka, że im szersza jest ochrona, tym wyższa składka.

Co zapewnia assistance samochodu?

Mając assistance, możemy skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, ale nie jest tak, że każdy będzie mieć do dyspozycji te same usługi. Różnica tkwi również w ich zakresie. Oto, co może obejmować assistance:

  • Holowanie – do określonej liczby kilometrów, w różnych sytuacjach – np. często w wariancie podstawowym tylko w razie kolizji.
  • Transport podróżujących do miejsca holowania – w każdym wariancie assistance.
  • Samochód zastępczy na określoną, maksymalną liczbę dni.
  • Konsultacje lekarskie w razie nagłego zachorowania – to wyróżnik wśród ubezpieczycieli, taką ofertę ma np. Aviva.
  • Naprawę pojazdu na miejscu wypadku, awarii, nawet pod domem – w przypadku rozszerzonych wariantów.
  • Noclegi w razie wypadku, kradzieży lub awarii – w wariancie rozszerzonym i maksymalnym.
  • Ubezpieczenie opon – w wariantach rozszerzonym i maksymalnym.
  • Pobyt w szpitalu kierowcy i pasażerów czy kierowcę zastępczego – w przypadku wariantu maksymalnego.

Wybierając taką ochronę, warto zwrócić uwagę na jej zakres w przypadku poszczególnych zdarzeń. Sprawdź m.in. oferowaną liczbę kilometrów holowania czy też liczbę dni, na jaką możemy uzyskać samochód zastępczy. Ponadto istotne jest również to, czy dana ochrona obowiązuje tylko w Polsce, czy także za granicą. 

Ubezpieczenie assistance a wyjazd za granicę

Przed zawarciem umowy powinniśmy sprawdzić, czy jest to assistance działające za granicą, o ile oczywiście zamierzamy opuszczać kraj swoim autem. W ogólnych warunkach ubezpieczenia należy szukać informacji, co do miejsca obowiązywania ochrony. Jeśli widzimy, że assistance działać będzie w podróży, to następnie sprawdźmy, jak wyglądają limity w przypadku poszczególnych usług. Inne mogą obowiązywać dla Polski, a inne dla zagranicy.

Przykładowo w Polsce może nie być limitu kilometrów dla holowania, natomiast za granicą już taki limit może istnieć. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, w razie jakich sytuacji możemy skorzystać z usług w  ramach assistance – czy są one takie same jak w kraju, tzn. awaria, kradzież? Ponadto w niektórych państwach ochrona może nie działać – np. może obowiązywać w Europie, ale z wykluczeniem Rosji.

Chęć posiadania assistance nie musi oznaczać konieczności zakupu kolejnej ochrony. W towarzystwie Aviva podstawowy wariant ubezpieczenia jest do dyspozycji wszystkich klientów, którzy zdecydowali się na wykupienie OC w tej firmie. Zapewnia on m.in. holowanie do 100 km po kolizji, auto zastępcze na 3 dni czy też transport podróżujących do miejsca, do którego trafiło auto. Jeśli zależy nam na szerszej ochronie, to wtedy już musimy wybrać jeden z wyższych pakietów.

Zamów ubezpieczenie assistance w Aviva i bądź gotów na nieoczekiwane zdarzenia na drodze.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości