Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Czyste szyby zimą

Data publikacji: Autor: Piotr Robakowski

Szczególnie w zimowym okresie powinniśmy zadbać o czystość wszystkich szyb w samochodzie. Płyn do szyb, skrobaczka i sprawne pióra wycieraczek to najważniejsze wyposażenie w tym trudnym dla auta i kierowców okresie.

Szczególnie w zimowym okresie powinniśmy zadbać o czystość wszystkich szyb w samochodzie. Płyn do szyb, skrobaczka i sprawne pióra wycieraczek to najważniejsze wyposażenie w tym trudnym dla auta i kierowców okresie.

 

Wycieraczki
Warto sprawdzić przed wyjazdem czy wycieraczki na przedniej i tylnej szybie nie zostawiają śladów podczas pracy. Jeśli pozostają smugi, należy zwilżoną szmatką czyścić gumę. Jeśli mimo tego pozostawiają ślady na szybach, wtedy należy je czym prędzej wymienić. Cena kompletu zależy nie tylko od modelu, ale również roku produkcji naszego auta. Najtańsze to wydatek nawet 20 - 25 złotych. Lepsze i firmowe, najczęściej spotykane w sklepach i na stacjach paliw są nieznacznie droższe i kosztują od 35 (promocyjne ceny dla niektórych modeli) do blisko 90 złotych. Wydatek się opłaci, bo lepsza widoczność to wyższe bezpieczeństwo jazdy.

 

Jak to oczyścić
Chyba każdy z nas musiał choć raz odśnieżać i skrobać z lodu szyby. Nie ma złotego środka. Najlepiej zaplanować sobie wcześniejsze wyjście z domu, by spokojnie podczas rozgrzewania auta, czyścić wszystkie szyby. Przypominamy, że za źle oczyszczone (fragmentarycznie) szyby Policja może wstawić mandat karny. Warto się zatem wyposażyć w szczotkę z miękkim włosiem, której cena waha się od 15 do 30 złotych. Jeśli szybę pokrywa lód musimy posiadać skrobaczkę - najtańsze, trójkątne to wydatek 2 - 7 złotych. Radzimy jednak wybrać droższą odmianę, z rączką kosztuje około 15 złotych, a zestaw z rekawicą nawet do 30 złotych.

 

Płyn do szyb
Letnie płyny do spryskiwaczy tracą, podobnie jak opony swoje właściwości w okresie zimy. Większość dostępnych na naszym rynku płynów utrzymuje swoje właściwości (stan płynny) do temperatury - 20 stopni Celsjusza. To w zupełności wystarczy, bo rzadko zdarzają się większe mrozy. Płyny dostępne są w pojemnikach o pojemności 1-, 2- i 5-litrów. Ceny zależą od producentów i wahają się od 3 złotych za litrową butelkę płynu do ponad 20 za pojemnik o pojemności 5 litrów.

 

Ostrzeżenie
Odradzamy oczyszczanie szyb ciepłą wodą. Duże skoki temperatur mogą przyczynić się do uszkodzenia szyby lub jej pęknięcia. Jej naprawa lub wymiana jest znacznie droższa i unieruchomi nasz samochód na kilka godzin. Warto również wcześniej zadbać o powstałe w okresie letnim rysy czy niewielkie pęknięcia. W okresie zimowym na pewno powiększą się podczas ogrzewania wnętrza. To również pogarsza widoczność i zwiększa ryzyko wypadku.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości