Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Czysty ja łza

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Robert Kwiatek Błyszczący lakier i czyste szyby mogą w nie mniejszym stopniu stanowić o urodzie auta, co kształt jego karoserii.

W zwracaniu na siebie uwagi innych uczestników ruchu i zwiększaniu komfortu jazdy pomagają kosmetyki samochodowe.

 Fot. Robert Kwiatek

Preparatów pozwalających na utrzymanie wyglądu samochodu w idealnym stanie jest wiele. W zależności od przeznaczenia można je podzielić na stosowane wewnątrz i na zewnątrz auta.

 

Podczas mycia pojazdu warto stosować szampony, które ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń. Niektóre z nich zawierają woski zabezpieczające lakier przed wpływem czynników atmosferycznych. Woski dostępne są także oddzielnie w postaci płynów, past lub sprayu. W zależności od rodzaju powłoki dzielą się na przeznaczone do lakierów tradycyjnych i metalicznych. Ich zadaniem jest nie tylko konserwacja poprzez wypełnienie ubytków w powierzchni, ale i nadawanie połysku.

 

Wnętrze samochodu może być wizytówką kierowcy. W dbaniu o wygląd środka auta ważne jest używanie preparatów odpowiednich do zastosowanych materiałów. Do czyszczenia tapicerki wykonanej z naturalnych i syntetycznych materii przeznaczone są zazwyczaj pianki. Inne preparaty wykorzystuje się do konserwacji elementów skórzanych. Nie tylko czyszczą skórę, ale chronią ją przed załamywaniem się. Do fragmentów wykonanych z plastików służą najczęściej płyny i spraye. Mogą one jednocześnie nabłyszczać czyszczone powierzchnie. 

 

W utrzymaniu czystości szyb pomagają nie tylko płyny spryskujące. Służą do tego również preparaty zapobiegające parowaniu oraz te usuwające zabrudzenia od strony wnętrza samochodu. Dostępne są również substancje czyszczące i chroniące uszczelki znajdujące się na oknach i drzwiach.

 

Oddzielną gamę stanowią preparaty do pielęgnacji kół m.in. środki do czyszczenia felg i te służące do konserwacji i czyszczenia opon.

 

Kierowcom, którym nie wystarczy piękny wygląd nadwozia producenci oferują substancje do konserwacji silnika. Nadają one połysk elementom z tworzyw sztucznych oraz gumy, jednocześnie je impregnując.

 

To, jak samochód wygląda zależne jest więc tylko od dobrej woli jego właściciela.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • leppertocieć (gość)

    Nooo nie ten znowu o tym myciu dałbyś sobie już spokój. Jak nie masz co robić to się chujem pobaw a nie pisz takich oczywistych rzeczy. Zasłużyłeś na miano megakretyna!! gratulacje!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości