Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Czysty silnik albo gwarancja

Data publikacji: Autor: (i)

 Z pozoru prosta czynność, jaką jest mycie silnika w samochodzie, może przyczynić się do poważnej awarii, a w przypadku niektórych producentów, nawet cofnięciem gwarancji.

Tak więc, zanim zdecydujemy się na doprowadzenie silnika do "błysku", warto zapoznać się z instrukcją obsługi auta, upewniając się, czy mycie silnika jest dozwolone.

Na temat mycia silnika krąży wiele opinii - często sprzecznych, niekiedy wynikających ze złych doświadczeń z przeszłości. Jeszcze kilka lat temu usługa ta była bardzo często wykonywana, a polegała na traktowaniu jednostki napędowej silnym strumieniem wody, czyszczeniu ropą albo innymi preparatami nienadającymi się do tego celu. Zdarzało się, że konsekwencją takiego działania były poważne awarie, dotyczyło to w szczególności nowszych samochodów wyposażonych w elektronikę wymagającą fachowej obsługi.

Zanim umyjesz, sprawdź instrukcję obsługi
Mycie silnika powinniśmy zlecać tylko profesjonalnym zakładom, specjalizującym się w tego typu usługach bądź też autoryzowanym serwisom.
- Ford nie wydał formalnego zakazu mycia silników w samochodach swojej marki, jednak nie poleca nadużywania tego typu zabiegów - mówi Marek Fiertek, szef działu części zamiennych w firmie Euro-Car, autoryzowanym dilerze Forda. - Ma to związek ze stosowaniem w nowych samochodach dużej ilości skomplikowanych podzespołów elektronicznych, które mogą ulec zniszczeniu. Jeśli stałoby się tak na skutek mycia silnika poza naszym serwisem, klient może stracić gwarancję.
Firmy japońskie, tj. Toyota, Honda czy Mazda, zakazują mycia silnika w okresie gwarancji. Koncerny francuskie i niemieckie dopuszczają mycie silnika, ale zalecają szczególną ostrożność.
- W naszej firmie nie spotkaliśmy się jeszcze z przypadkiem utraty przez klienta gwarancji na skutek mycia silnika, co nie znaczy, że taka możliwość nie istnieje - tłumaczy Krzysztof Płotka z firmy Opel Haller, autoryzowanego dilera Opla. - Wydaje mi się, że w nowym samochodzie nie ma takiej potrzeby, jeśli jednak wystąpi konieczność, np. w przypadku wycieków oleju, to zalecam korzystanie z usług firm specjalistycznych, o sprawdzonej renomie.
Jeśli posiadamy nowy samochód na gwarancji i staniemy przed koniecznościa mycia silnika lub stwierdzimy, że czysty silnik poprawi nam samopoczucie, lepiej zasięgnąć opinii autoryzowanego serwisu, czy z tego powodu nie spotkają nas poważne konsekwencje.

Tylko w profesjonalnym serwisie
Piotr Ponikowski, licencjonowany rzeczoznawca techniki samochodowej, właściciel stacji kontroli pojazdów Set-Serwis
- Po okresie eksploatacji samochodu w trudnych warunkach zimowych, jedną z zalecanych czynności eksploatacyjnych jest mycie silnika, w celu usunięcia błota, zanieczyszczeń chemicznych oraz oceny jego stanu technicznego (zlokalizowanie ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych, ocena stanu połączeń elastycznych, mocowania silnika i osprzętu). Czynności te najlepiej zlecić w serwisie samochodowym, który dysponuje odpowiednio przeszkolonym personelem, posiada niezbędne środki i sprzęt do wykonania podobnych usług, a jednocześnie spełnia warunki ustawy o ochronie środowiska i utylizacji środków niebezpiecznych. W takim wypadku możemy się spodziewać, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie, szybko i za relatywnie niską cenę, która kształtuje się w granicach 20 - 40 zł. Jeśli chcemy być pewni, że silnik naszego samochodu jest w dobrych rękach sprawdźmy, czy firma spełnia następujące wymagania:

 • odpowiednio przygotowuje i zabezpiecza miejsce wykonywania czynności przed przedostawaniem się środka myjącego i innych substancji bezpośrednio do gleby,
 • nie dokonuje czynności mycia na pracującym lub gorącym silniku,
 • do mycia silnika używa środka myjącego posiadającego wymagane atesty, w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonano silnik i jego osprzęt,
 • przygotowuje roztwór środka myjącego zgodnie z zaleceniami producenta,
 • odpowiednio zabezpiecza przed działaniem środka myjącego osprzęt elektroniczny, elektryczny oraz inne elementy wrażliwe na jego działanie,
 • po myciu dokładnie osusza wszystkie elementy silnika strumieniem sprężonego powietrza.

 • Inwestycja w przyszłość
  Wojciech Tyliński, właściciel Auto Myjni Tekstylnej, firmy specjalizującej się w kompleksowej kosmetyce samochodowej
  - Moim zdaniem, mycie silnika to dla właściciela pojazdu inwestycja w przyszłość. W czystym silniku widać gołym okiem większość usterek - wycieki, nieszczelności, które pod pokrywą brudu i kurzu są niezauważalne. Pamiętajmy również, że kurz przylepiony do komory silnika jest później poprzez wentylację wtłaczany do kabiny pojazdu, co z pewnością nie wpływa dobrze na samopoczucie kierowcy i pasażerów. Ponadto, przy ewentualnej odsprzedaży auta, estetyczny wygląd silnika ma również swoje znaczenie. Sam proces mycia powinien być powierzony fachowym firmom z doświadczeniem. Nie każda myjnia może świadczyć tego typu usługi. Wymogiem jest posiadanie odrębnego systemu kanalizacyjnego. Nasza firma zajmuje się myciem silników od 3 lat, przez ten okres nie mieliśmy żadnego przypadku stwierdzenia niesprawności pojazdu na skutek naszych działań. Samo mycie wygląda następująco: na początku silnik pokrywany jest środkiem chemicznym, który rozpuszcza brud. Odpowiednio zabezpieczane są również elementy elektroniczne. Następnie pracownik ręcznie czyści silnik, wszelkie zakamarki i trudno dostępne elementy. Na końcu brud jest spłukiwany wodą pod ciśnieniem, a silnik suszony. Nanoszona jest również warstwa środka konserwującego i na życzenie klienta, płynu odnawiającego elementy gumowe. Cały proces mycia trwa ok. 30 minut. Koszt usługi wynosi 37 złotych.

  Do początku artykułu

  Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Zobacz także

  Tagi:

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły

  Motofakty mazowieckie

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości