Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37174 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Dacia 1300

Data publikacji: Autor: (JGK)

 Popularne rumuńskie auto - Dacia - nie cieszy się w Polsce najlepszą opinią. Nie poprawia jej nawet fakt, iż model ten był produkowany na licencji renault 12.

 

Dacie sprowadzane do Polski na początku lat siedemdziesiątych charakteryzowaly się dużą trwałością i niezawodnością. Były też chętnie kupowane.
Do zalet tego modelu należy obszerne wnętrze, duży bagażnik (420 litrów), dobre zawieszenie, elastyczny i w miarę ekonomiczny silnik. Większość przedstawicieli z tego okresu nie dotrwała jednak do dzisiaj i w większości przypadków skończyła w punkcie skupu złomu.

 

Następne partie samochodów z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych straciły wiele z zalet poprzedniej generacji dacii. Było to spowodowane stosowaniem przez Rumunów słabych jakościowo materiałów, nie trzymania się norm i technologii oraz niestarannego montażu.

Do Polski były sprowadzane czterodrzwiowe limuzyny, wyposażone w silnik czterosuwowy, czterocylindrowy o pojemności 1,3 litra. Średnie zużycie paliwa dla tego motoru to 7,6 l/100 km.

Obecnie trudno na rynku motoryzacyjnym znaleźć przedstawiciela rumuńskiej firmy. Jednak zdobycie części zamiennych nie nastręcza wielu problemów. W prywatnych sklepach są oferowane części produkowane w Polsce i podejrzewam, że jeszcze przynajmniej przez kilka lat nie znikną one z półek.


Do zalet Dacii należy także zaliczyć to, że prosta konstrukcja auta umożliwia wykonywanie wielu napraw we wlasnym zakresie.

Zalety

 • Niskie zużycie paliwa
 • Przestronne wnętrze
 • Obszerny bagażnik
 • Dobry komfort jazdy

  Wady

 • Niechlujny montaż
 • Przestarzała sylwetka
 • Stuki w zawieszeniu
 • Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Tagi:

  Komentarze

  • looper (gość)

   Kiedyś dużo Dacii jeździło po drogach, niestety bardzo rdzewiały, żartowano, że Dacia rdzewieje już w katalogach, sąsiad miał taką, co trochę robił zaprawki, aż w końcu się poddał i oddał na złom. A szkoda, bo były to udane autka, robione przez Rumunów na licencji Renault 12, wyróżniały się wyglądem, na tle kanciastych samochodów z bloku wschodniego. quizydlawiedzy.pl/rozpoznaj-samochody-bloku-wschodniego-quiz/

  Dodaj komentarz

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły
  Advertisement

  Motofakty mazowieckie

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości

  Ogłoszenia z gratka.pl