Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37450 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Premiery / Samochody osobowe

Dacia. Nowy silnik na LPG. Jaka moc i osiągi?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Dacia Duster. Fot. Dacia Dacia przedstawiła nową dwupaliwową jednostkę benzynową, zasilaną benzyną i LPG. Jest to silnik TCe 100 LPG. Na początek trafi do modelu Duster.

Nowy trzycylindrowy, turbodoładowany silnik TCe 100 LPG już od początku był zaprojektowany do zasilania gazem. Jednostka ma pojemność 1 litra, moc 100 KM i maksymalny moment obrotowy 170 Nm dostępny od 2000 obr./min. Jednocześnie pozwala na ograniczenie zużycia benzyny i emisji CO2. Silnik LPG emituje o około 10% CO2 mniej niż podobne silniki benzynowe.

Średnie zużycie paliwa silnika LPG jest co prawda nieco wyższe, ale mimo to koszt paliwa w przeliczeniu na kilometr jest niższy nawet o 30% w przypadku silników benzynowych i o 8% w przypadku silników wysokoprężnych. Zasięg samochodu na dwóch pełnych zbiornikach (benzyny i LPG) wynosi łącznie ponad 1000 km.

Układ LPG w samochodach Dacii jest montowany bezpośrednio w fabryce. Dla klienta oznacza to prostą procedurę zamówienia, bez wydłużenia okresu oczekiwania na samochód i jedną gwarancję na samochód i układ LPG oraz możliwość napraw i serwisowania samochodu w jednej sieci.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Dodatkowy zbiornik LPG jest montowany w miejscu koła zapasowego, dzięki czemu nie było konieczności modyfikacji zbiornika benzyny. Zawór odcinający, układ ograniczający napełnienie zbiornika do 80%, ogranicznik przepływu, elektrozawór i zawór bezpieczeństwa zapewniają bezpieczeństwo układu.

Kolejną zaletą fabrycznie montowanego układu jest zachowanie takiej samej pojemności bagażnika jak w samochodzie z silnikiem benzynowym. Zbiornik LPG jest montowany w miejsce koła zapasowego.

Na początku silnik TCe 100 LPG będzie dostępny w Dusterze, a wkrótce trafi do modeli Sandero, Sandero Stepway, Logan i Logan MCV.

Dacia oferuje samochody na LPG od 2010 roku. Objęte są one trzyletnią gwarancją (lub do 100 000 km przebiegu).

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • człek (gość)

    A stary daj spokój z tym.. to już rozsądniejszym wyborem jest zakup ssanga, jednostki toporne i praktycznie bezobsługowe, tam nie ma się co psuć jak w innych, a szczególnie tu

  • darek89 (gość)

    No nie są takie złe jak ktoś szuka auta na 5 lat

  • mariot (gość)

    Juz w c-hr jest więcej miejsca w kabinie.. serio jeździłem dwoma

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Dacia zdjęcia

Dacia dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Dacia opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Dacia Cena