Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

DAF wprowadził nowe wersje modeli XF105 i CF85

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

DAF wprowadził nowe wersje modeli XF105 i CF85 Firma DAF wprowadza na rynek specjalne wersje ciągników siodłowych XF105 i CF85. Ccharakteryzują się one większą wydajnością i oszczędnością oraz mniejszą emisją spalin.

Specjalne wersje DAF-ów XF105 i CF85 to część programu ATe (Advanced Transport efficiency), czyli zaawansowanego planu większej wydajności w transporcie. Parametry techniczne pojazdów zostały całkowicie zoptymalizowane w celu uzyskania maksymalnej wydajności i oszczędności oraz możliwie najmniejszego wpływu na środowisko naturalne.

Jak informuje producent, plan maksymalnego zmniejszenia zużycia paliwa wymagał przeprowadzenia badań nad doskonaleniem właściwości aerodynamicznych. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu było zainstalowanie kompletu spojlerów dachowych i osłon bocznych w połączeniu z fartuchami bocznymi. Będą one stanowiły standardowe wyposażenie modeli ATe CF85 i XF105. Podobnie jak opony o małym oporze toczenia. Zastosowano ogumienie o rozmiarze 315/70R22.5, aby obniżyć wysokość pojazdu oraz przyczyniać się do zmniejszania oporu powietrza.

Nowe modele ATe CF85 i XF105 są wyposażone w silnik PACCAR MX o pojemności 12,9 l i mocy 460 KM w ekologicznej wersji EEV. Zastosowano w nich nowe tłoki i pierścienie tłokowe, zmniejszające tarcie wewnętrzne i polepszające wydajność silnika. Zoptymalizowano też układ wtrysku paliwa, układ smarowania oraz udoskonalono układ sterujący silnika.

Zobacz także: Scania serii R z nagrodą Master Truck of the Year 2011

Jednostka napędowa w modelach ATe wyłącza się automatycznie po pracy na obrotach jałowych przez pięć minut. Fabrycznie ustawiona prędkość maksymalna jest ograniczona do 85 zamiast 89 km/h, co umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2 o 2-3%.

Silnik jest konfigurowany z automatyczną skrzynią biegów AS Tronic z trybem zmiany przełożeń całkowicie zoptymalizowanym pod kątem zmniejszenia zużycia paliwa. Kierowca może zmieniać biegi samodzielnie jedynie przy prędkości poniżej 30 km/h oraz w przypadku stosowania hamulca silnikowego MX Engine Brake. We wszystkich pozostałych sytuacjach to układ elektroniczny wybiera idealny moment zmiany przełożenia.

Ponadto wszystkie modele ATe CF85 i XF105 są oferowane z pakietem szkolenia dla kierowców pojazdów DAF Eco, dzięki któremu można uzyskać stałe zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2, przeciętnie z 3 do 5%.

Wojciech Frelichowski

DAF wprowadził nowe wersje modeli XF105 i CF85
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

DAF wprowadził nowe wersje modeli XF105 i CF85

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości