Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Dali pieniądze na autostradę

Data publikacji: Autor: Tomasz Falba - Dziennik Bałtycki

Nordic Investment Bank podjął ostateczną decyzję o przyznaniu firmie Gdańsk Transport Company kredytu na budowę pierwszego, 90-kilometrowego odcinka A-1, z Gdańska do Grudziądza.

 

Lada dzień powinniśmy poznać decyzję w tej sprawie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Chodzi o 140 milionów euro. Tydzień temu tzw. komitet kredytowy NIB zarekomendował zarządowi banku przyznanie tych pieniędzy gdańskiej firmie. Ten pozytywnie odniósł się do tej decyzji.

 

- To dla nas bardzo dobra wiadomość - mówi rzecznik prasowy projektu budowy autostrady A-1 Tomasz Szymczak. - Teraz czekamy już tylko na decyzję EBI.

 

EBI czyli Europejski Bank Inwestycyjny to drugi bank, który ma sfinansować budowę pierwszego odcinka A-1. Według nieoficjalnych informacji komitet kredytowy tego banku już podjął decyzję o przyznaniu GTC ponad 300 milionów euro kredytu. Wkrótce ma to „przyklepać” zarząd tego banku.

 

Budowa pierwszego odcinka A-1 z Gdańska do Grudziądza kosztować ma 504 miliony euro. Suma ta została wynegocjowana przez rząd. W trakcie rozmów z GTC ustalono, że cena jedno kilometra autostrady kosztować będzie 5,6 milionów euro. Najprawdopodobniej także taka będzie cena budowy jednego kilometra drugiego odcinka A-1 z Grudziądza do Torunia. Negocjacje w tej sprawie jeszcze trwają. Pierwszy odcinek autostrady powstać ma do 2007 roku, drugi do 2008.

 

Według obliczeń GTC i Ministerstwa Infrastruktury wszystkie problemy związane z finansowaniem budowy A-1 mają zostać rozwiązane do końca marca. Start inwestycji planowany jest na 4 maja.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości