Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Detaling. Co powinieneś wiedzieć?

Data publikacji: Autor: Konrad Grobel

Usługa detalingu zyskuje coraz więcej fanów, bowiem taka „kuracja odmładzająca” może przynieść widoczne zmiany w wyglądzie naszego samochodu.

Fot. Konrad Grobel Usługa detalingu zyskuje coraz więcej fanów, bowiem taka „kuracja odmładzająca” może przynieść widoczne zmiany w wyglądzie naszego samochodu.

Detaling to sztuka, której głównym celem jest wydobycie blasku z auta, zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz. Wszystko dzięki użyciu specjalnych technik czyszczenia karoserii i kabiny. Specjalista z zakresu detalingu jest w stanie przywrócić auto niemal do stanu, w którym, zaraz po zakupie, wyjechało ono z salonu. Zdarza się również, że salony detalingu poprawiają również sposób wyczyszczenia auta salonowego, bowiem salony przed wydaniem pojazdu myją auta jedynie na myjni automatycznej. Profesjonalne studio może przywrócić blask i głębię lakieru pojazdowi, który jest zmatowiały, a nawet usunąć część zarysowań. Do wykonania takiej „kuracji odmładzającej” potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza, a także narzędzia oraz produkty czyszczące. Jest to złożony proces, który dzieli się na kilka etapów.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Wybieramy się do studia detalingu. Co dalej?

Usługa detalingu zyskuje coraz więcej fanów, bowiem taka „kuracja odmładzająca” może przynieść widoczne zmiany w wyglądzie naszego samochodu.

Fot. Konrad GrobelKlient, wchodząc do studia detalingu, z pewnością jako pierwsze usłyszy: „Czym mamy się zająć?” Zanim więc odwiedzimy taki salon, zastanówmy się, na czym najbardziej nam zależy: czy chcielibyśmy, aby auto było poprawione z zewnątrz, czy również w kabinie? Detaling może być wykonany na trzech poziomach. Pierwszy z nich to odświeżenie, podczas którego usuwanych jest od 70-80% rys z samochodu. Na tego typu zabieg potrzeba od 2 do 4 dni, z tym że ostatni dzień zarezerwowany jest na ostateczne poprawki i dopieszczenie auta.

Możliwe jest również wykonanie pełnej korekty auta, podczas której specjaliści zajmują się kompleksowo wnętrzem oraz karoserią. Na tym poziomie można usunąć do 90-95% zarysowań. Te 5% to miejsca trudno – bądź wręcz niedostępne dla przeprowadzenia tego typu operacji. Czas trwania takiej usługi waha się od 4 do 5 dni. Po pełnej korekcie auto wyjeżdża ze studia jak nowe. Jest również trzeci, najmniej efektowny poziom, tak zwany „One Step”, który polega na delikatnym czyszczeniu auta, jego polerowaniu i nałożeniu wosku.

Decydując się na wykonanie detalingu, niezależnie od poziomu jego zaawansowania, nie musimy wcześniej specjalnie się przygotowywać. Nawet jeżeli postawimy na samodzielnie umycie auta musimy pamiętać, że profesjonaliści w studio detalingu przed przystąpieniem do pracy i tak zrobią to samodzielnie, bowiem będą wiedzieć, na co zwrócić uwagę i które elementy wymagają dodatkowych zabiegów czyszczących. A do punktów, które są traktowane ze szczególną uwagą, należą między innymi: szczeliny przy wlewie paliwa, szczeliny przy reflektorach lub wszelkiego typu uszczelki, do czyszczenia których używa się pędzelków.
Różnice między detalingiem a wykonaniem samodzielnego, domowego czyszczenia. A może wizyta u lakiernika?
Podstawową różnicą jest rodzaj past, wosków i pozostałych preparatów używanych do czyszczenia. W ogólnodostępnych sklepach nie znajdziemy tak profesjonalnych preparatów, których używają specjaliści do detalingu. Oczywiście, wraz z wyższą jakością środków czyszczących idzie również wyższa cena. Różnica jest też w posiadanej wiedzy – osoba na co dzień nie zajmująca się profesjonalną pielęgnacją samochodów może nie wiedzieć, że na przykład przed przystąpieniem do nałożenia wosku dany element należy specjalnie przygotować. Często jest bowiem tak, że zaraz po samodzielnym nałożeniu wosku mamy efekt „WOW”, jednak po pewnym czasie, na skutek eksploatacji, wosk zaczyna spływać.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

W studiu detalingu samochód jest najpierw myty, później następuje deironizacja, dekontaminacja, z lakieru oczyszczane są wszelkiego typu pyły i soki pochodzące na przykład z klocków hamulcowych czy z drzew. Dopiero po tych wszystkich zabiegach można zobaczyć, gdzie są zarysowania, a jeżeli są one głębsze, to należy je zmatowić papierem i „wyprowadzić”. Auto jest również przygotowywane do położenia wosku. Za pomocą alkoholu izopropylowego czyszczony jest dany obszar lakieru, a następnie kładziony jest wosk. Odpowiednie przygotowanie lakieru przed woskowaniem sprawia, że wosk pozostaje na dłużej. W przypadku nawet najmniejszego zabrudzenia (a przecież w domowych warunkach nie mamy możliwości, aby w 100% perfekcyjnie wyczyścić pojazd) wosk utrzymuje się znacznie krócej. Na koniec warto wspomnieć, że niektóre studia detalingu pozwalają na to, aby do czyszczenia auta używane były produkty przyniesione przez klientów.

Usługa detalingu zyskuje coraz więcej fanów, bowiem taka „kuracja odmładzająca” może przynieść widoczne zmiany w wyglądzie naszego samochodu.

Fot. Konrad GrobelDetaling może również obejmować regenerację felg poprzez nałożenie specjalnej powłoki dedykowanej do tej części auta. Zauważalnym efektem tego zabiegu będzie mniejsze ich brudzenie się. Po wykonaniu takiej usługi należy pamiętać o tym, aby nie myć kół środkami na bazie kwasów. Typowo pielęgnacyjną radą jest również ta dotycząca temperatury felg: na gorące felgi nie można nakładać żadnych specyfików, kremów, past, ponieważ istnieje ryzyko powstania zacieków możliwych do usunięcia tylko poprzez polerowanie.

Jest też pewna różnica pomiędzy zakładem lakierniczym a studiem detalingowym. W zakładzie lakierniczym polerowanie karoserii następuje jednoetapowo za pomocą maszyny rotacyjnej na futrze. Czasami wykorzystywana jest również gąbka, jednak nie jest ona zbyt bezpieczna dla lakieru naszego auta. Karoseria, która zostanie „potraktowana” w taki sposób, w słoneczny dzień, będzie miała ślady w postaci tak zwanych hologramów, czyli pasów wskazujących na to, w których miejscach pracowała maszyna. Inna sytuacja jest w przypadku studia detalingu, gdzie nad jednym elementem poświęca się dużo więcej czasu i uwagi, a wszystko po to, aby efekt był jak najbardziej długotrwały i oczywiście zadowalający klienta.

Wnętrze również jest ważne

Detaling może obejmować jedynie wnętrze. W przypadku aut ze skórzaną tapicerką, środek jest najpierw czyszczony i impregnowany, a ubytki wszelkiego typu, na przykład przetarcia, są naprawiane. Czyszczone i zabezpieczane są również plastiki, a podłoga i wykładziny są odkurzane i prane. Wykorzystywane są preparaty, które nie będą chłonąć wody.

Do czyszczenia skórzanej tapicerki można wykorzystać dedykowane preparaty, które są do nabycia w supermarketach, jednak efekt czyszczenia nie będzie tak widoczny jak w przypadku użycia specjalistycznych preparatów do detalingu. Zasada jest jedna: skóra lubi być czysta. Kiedy na niedokładnie oczyszczoną tapicerkę nakładamy środki pielęgnacyjne, to tak jak w przypadku woskowania, efekt będzie krótkotrwały. A warto podkreślić, że skórę w naszym aucie możemy czyścić maksymalnie trzy razy w ciągu roku. Wszystko przez barwnik, który znajduje się w skórze – zbyt częste czyszczenie może spowodować wytarcie barwnika. Wtedy pozostaje już tylko lakierowanie.

Tapicerki welurowe czyszczone są odkurzaczem piorącym. Specjalistyczne środki czyszczące są w stanie usunąć plamy po kawie, sokach lub jedzeniu. Ostatnim etapem jest zabezpieczanie: nie tylko tapicerki (skórzanej lub welurowej), ale wszystkich elementów wnętrza.

Jak długo utrzyma się efekt? Jak dbać o auto po detalingu.

Usługa detalingu zyskuje coraz więcej fanów, bowiem taka „kuracja odmładzająca” może przynieść widoczne zmiany w wyglądzie naszego samochodu.

Fot. Konrad GrobelTrwałość sesji detalingowej uzależniona jest od sposobu użytkowania auta, ale również od tego, czy i do jakich myjni będziemy jeździć, po jakich nawierzchniach będziemy się poruszać oraz jakiego rodzaju preparaty będziemy używać do czyszczenia i pielęgnacji auta. Warto zwrócić uwagę szczególnie na preparaty do czyszczenia, ponieważ samochód po detalingu, czyli taki, który ma nałożoną powłokę, zachowuje się inaczej niż ten, który takiej usługi nie posiada. Auto po detalingu posiada inną „strukturę” do mycia – powinno być czyszczone tylko w myjniach, które posiadają opcje „mycie detalingowe” to znaczy takie, gdzie zastosowana jest delikatniejsza chemia, mycie odbywa się na dwa wiadra z separatorem (oddziela bród na dnie wiadra, który możne porysować lakier), wykorzystywane są specjalne rękawice. Należy również zwrócić uwagę na sposób osuszania auta. Wycieranie ręcznikiem jest błędem, ponieważ może powodować delikatne zarysowania karoserii, a przecież nie o to nam chodzi, gdy jesteśmy po wizycie w salonie detalingu. Aby uniknąć zarysowań, ręcznik powinien być kładziony na dany element i rozprowadzany rękoma od środka do zewnątrz – to uchroni auto przed powstaniem mikrouszkodzeń.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne mycie auta, bez wizyty w myjni, zapytajmy profesjonalistę od detalingu o to, jak mamy czyścić i pielęgnować nasze auto po tym zabiegu „odmładzającym” - czego unikać i jakich preparatów używać, aby efekt utrzymał się na długi czas.

Efekt detalingu z założenia powinien utrzymywać się minimum przez rok, zakładając oczywiście, że będziemy stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych auta. Jak wszędzie, mogą zdarzyć się odstępstwa od tej zasady i efekt może nie być widoczny już po kilku miesiącach. Wszystko zależy od tego, jak zachowywać się będzie powłoka. Trzeba również pamiętać, że zapewnienia producenta środków czyszczących i pielęgnacyjnych o długotrwałych efektach są zazwyczaj zbyt optymistyczne w porównaniu do realiów użytkowania auta.

Detaling i co dalej?

Usługa detalingu zyskuje coraz więcej fanów, bowiem taka „kuracja odmładzająca” może przynieść widoczne zmiany w wyglądzie naszego samochodu.

Fot. Konrad GrobelDobre studio detalingowe, poza wykonaną usługą, powinno również, na zakończenie wizyty, przekazać nam niezbędną wiedzę na temat tego, jak pielęgnować auto. Błędem, który jest najczęściej popełniany przez użytkowników samochodów będących po detalingu, który wynika z niewiedzy, jest zabranie auta do myjni, gdzie wykorzystywane są szczotki. Wychodząc z założenia: „Przecież auto jest zabezpieczone powłoką, która ma się utrzymywać przez 1-2 lat. Nic złego się nie stanie” – jest wyrzuceniem, niemałych, pieniędzy w błoto.

Cena takiej usługi uzależniona jest czasu, który trzeba poświęcić na detaling. Prosty detaling może kosztować nawet i 500 zł, ale im więcej czasu pochłonie praca nad autem, tym więcej zapłacimy. Ceny mogą sięgać 4 000 zł i więcej – kluczowym czynnikiem wpływającym na wartość takiej usługi jest czas. Nie można również podać uśrednionej ceny, bowiem do każdego auta należy podejść indywidualnie. W przypadku wyceny takiej usługi bierze się również pod uwagę stan lakieru, zakres czynności do wykonania oraz szczegółowość prac, które będą wykonywane. Inna będzie również cena za samo odświeżenie auta, a inna za przeprowadzenie kompleksowego detalingu.

Dobrze wykonany detaling to sztuka, która może spowodować, że na nowo zakochamy się w naszych starych, spowszednianych samochodach. Widząc efekt prac specjalistów nad naszym autem uświadomimy sobie, że cena była warta efektu, który mamy przed oczami.

Usługa detalingu zyskuje coraz więcej fanów, bowiem taka „kuracja odmładzająca” może przynieść widoczne zmiany w wyglądzie naszego samochodu.

Fot. Konrad Grobel

Usługa detalingu zyskuje coraz więcej fanów, bowiem taka „kuracja odmładzająca” może przynieść widoczne zmiany w wyglądzie naszego samochodu.

Fot. Konrad Grobel

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • BeeL (gość)

    Na początek warto nauczyć się poprawnie zapisywać, bo może chodzić o detale, a może jednak chodzi o detailing?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości