Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Dezynfekcja auta. Tego lepiej nie robić!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Ford Dezynfekcja auta jest szczególnie zalecana podczas pandemii koronawirusa. Jak się jednak okazuje, alkohol zawarty w płynach antybakteryjnych może szkodzić niektórym elementom naszego samochodu.

Szczególnie cierpią wtedy kierownica i skrzynia biegów. Dlatego też eksperci radzą, aby po użyciu takiego środka, poczekać, aż on w pełni odparuje.

Co się może stać? Używanie środków alkoholowych bezpośrednio na skórzaną tapicerkę magą doprowadzić do jej odbarwienia. Uszkodzeniu mogą ulec także plastikowe elementy które są lakierowane jak np. dźwignia zmiany biegów.

Dezynfekcja auta. Tego lepiej nie robić!

Bezwzględnie zabronione jest korzystanie z płynów do spryskiwaczy (w tym koncentratów), bazujących na metanolu, który jest trucizną. Choć jego niewielki dodatek nie jest groźny, bo neutralizuje go zawarty w płynie etanol, to stężenia alkoholu metylowego powyżej 3 proc. objętości opakowania mogą być niebezpieczne, powodując podrażnienia skóry i oczu.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

– Metanol oraz płyny o nieznanym składzie chemicznym są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia. Owszem, mogą skutecznie zdezynfekować wytarte lub spryskane nimi przedmioty, ale jednocześnie mogą je zniszczyć. Dotyczy to zwłaszcza lakierowanych klamek (nowoczesne wodorozcieńczalne lakiery samochodowe są bardzo delikatne), które szybko zmatowieją. Takie same uszkodzenia pojawią sią na plastikowych przełącznikach deski rozdzielczej, z których dodatkowo może zejść farba. Szkodliwy preparat w kontakcie ze skórzaną, a nawet materiałową tapicerką spowoduje blaknięcie i schodzenie fabrycznego barwnika. By mieć pewność, że płyn do szyb nie wyrządzi szkody właścicielowi i jego autu, należy wybierać preparaty certyfikowane, posiadające znak bezpieczeństwa użytkowania „B” – przekonuje Ewa Rostek.

Dezynfekcja auta. Przepis na na płyn do dezynfekcji

O sterylność własnego auta można zadbać samodzielnie. Uniwersalną recepturę na płyn do dezynfekcji przygotowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Do jego sporządzenia potrzebne będą: 833 ml 96 proc. alkoholu etylowego (spirytusu), 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej, 42 ml 3 proc. wody utlenionej, 15 ml 98 proc. glicerolu (gliceryny) oraz litrowy pojemnik. Płyn do odkażania – trochę słabszy w działaniu niż ten zawierający alkohol – możemy stworzyć również na bazie octu: 0,5 litra octu, 400 ml wody, 50 ml wody utlenionej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • R-n (gość)

    Jak to "mogą oddziaływać na lakier"? Przecież przy użyciu spryskiwaczy płyn leci praktycznie po całym samochodzie. U niektórych to nawet na sąsiednie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości