Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Diody LED w reflektorach głównych

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

fot. Hella Do tej pory diody świetlne były wykorzystywane jako światła "stop".

Audi A8 W12 ma reflektory przednie z białymi diodami służącymi jako światła pozycyjne i dzienne.

 

fot. Audi Diody świetlne typu LED to diody półprzewodnikowe przetwarzające prąd elektryczny na światło. Najczęściej można je zobaczyć w dodatkowej lampie "stop". Diody świetlne mają szereg zalet: są odporne na wstrząsy, mają dużą trwałość, są ekonomiczne i zapalają się o 0,2 s. szybciej od tradycyjnej żarówki, dlatego właśnie są wykorzystywane jako światła "stop".  Firma Hella, znany producent oświetlenia, opracowała reflektor przedni wykorzystujący białe diody jako światła pozycyjne i dzienne. W każdym reflektorze 5 diod rozmieszczono jak pięć oczek na kostce do gry. Dzięki temu charakterystycznemu rozmieszczeniu diod, Audi A8 w wersji W12 jest rozpoznawalny także w nocy. Barwa światła emitowanego przez diody jest identyczna ze światłem lamp ksenonowych.


fot. Hella Obowiązek jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia istnieje w państwach skandynawskich, a także w innych krajach europejskich, np. Polska, Szwajcaria, Włochy. Na terenie UE obowiązuje Regulacja R48 ECE, która od 1995 r. dopuszcza stosowanie specjalnych świateł dziennych. Badania wykazały, że stosowanie tych świateł zmniejsza ilość wypadków nawet o 25%.
Wykorzystanie diod LED jako świateł dziennych i pozycyjnych to początek. Hella przedstawiła już prototyp reflektora, w którym diody są źródłem światła mijania i drogowego.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości