Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Długoterminowy wynajem samochodów

Data publikacji: Autor: (pol)

W przypadku przedsiębiorstw sporym wydatkiem jest zakup, utrzymanie i serwis samochodów, zarówno tych rozwożących towar, jak i użytkowanych przez kadrę kierowniczą. Czy jest możliwa redukcja kosztów w tej dziedzinie?

Kryzys w gospodarce światowej widoczny jest również na naszym rynku. Właściciele firm coraz częściej liczą koszty i szukają oszczędności. W przypadku przedsiębiorstw posiadających dużą sieć sklepów lub oddziałów, sporym wydatkiem jest zakup, utrzymanie i serwis samochodów, zarówno tych rozwożących towar, jak i użytkowanych przez kadrę kierowniczą. Czy jest możliwa redukcja kosztów w tej dziedzinie? Okazuje się, że tak.

Na całym świecie, a zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej, bardzo popularne są firmy oferujące długoterminowy wynajem samochodów tzw. Full Service Leasing. Dzięki tej usłudze możliwy jest rozwój firmy, bez nadmiernego rozbudowywania aparatu administracyjnego i mnożenia papierkowej roboty, towarzyszącej zwykle zarządzaniu flotami samochodowymi.

Usługodawca staje się kooperantem zewnętrznym (tzw. outsorcing) przejmując na siebie finansowanie, logistykę i administrację, czyli problemy wynikające z załatwiania wszelkich formalności.

Wynajem długoterminowy jest produktem na czas kryzysu. Firma, której do rozwoju potrzebny jest transport, nie musi angażować środków finansowych na zakup pojazdów. Wystarczy, że skorzysta z tej formy usług. Przedsiębiorstwo wynajmujące samochody dostarczy sprawne technicznie pojazdy, które można będzie używać bez żadnych ograniczeń na terenie całej Polski. Podczas ich eksploatacji zadba o ich sprawność techniczną, przeprowadzi okresowe kontrole, serwis, wymianę opon sezonowych, ubezpieczy, a także usunie szkody komunikacyjne. Na życzenie klienta rozliczy także paliwo tankowane przez kierowców. Może też tworzyć raporty menedżerskie dla kierowników, dyrektorów i prezesów, którzy nie chcą tracić kontroli nad tym, w jaki sposób ich pracownicy wykorzystują samochody do celów służbowych.

Na koniec miesiąca firma oferująca Full Service Leasing wystawia jedną fakturę za korzystanie z samochodów oraz ich obsługę i ewentualnie drugą - jeżeli używa się kart paliwowych - za paliwo.

Firmy tego typu nie tylko oferują usługi związane z własnymi pojazdami. Mogą również nadzorować pojazdy niebędące ich własnością. Podstawową korzyścią dla klienta jest to, że nie musi prowadzić całej księgowości związanej z użytkowanymi pojazdami, bowiem cały nadzór procesu eksploatacji pojazdów i kontroli kosztów (w określonym budżecie) wykonywany jest w firmie usługowej. Na koniec miesiąca otrzymuje on tylko fakturę oraz raporty menedżerskie.

Z usług firm oferujących Full Service Leasing (FSL) korzystają głównie duże koncerny, wykorzystujące wiele samochodów. Oszczędzają one dzięki temu do 35 procent kosztów.

W krajach Unii Europejskiej ponad 60 procent samochodów firmowych jeździ w systemie wynajmu długoterminowego. W Polsce do tej pory jest to produkt stosunkowo mało znany.

W samym Gdańsku już od kilku lat działa firma Prime Car Management, zajmująca się usługą długoterminowego wynajmu pojazdów. To największy na Wybrzeżu usługodawca w tej branży motoryzacyjnej. Posiada na terenie Polski 16 oddziałów z przedstawicielstwami handlowymi i centrami technicznymi. W jej ofercie znajdują się zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze. Większość jej klientów to duże firmy eksploatujące powyżej 60 samochodów. Jednak w kręgu jej zainteresowań są także średnie przedsiębiorstwa wykorzystujące 10-40 aut.

Jurand Filipczyk, Prime Car Management w Gdańsku
- Jestem przekonany, iż podstawą podejmowania decyzji odnośnie korzystania z usług Full Service Leasing przez szefów firm powinien być rachunek ekonomiczny. Jeżeli rachunek ekonomiczny będzie decydował o wyborze sposobu korzystania z samochodów firmowych, jestem spokojny o przyszłość usług Full Service Leasing w Polsce. Mentalność, czy bariery psychiczne są czynnikami opóźniającymi, ale rynek gospodarczy i konkurencja firm często nie wybacza zwlekającym we wprowadzaniu zmian. To właśnie aspekty ekonomiczne powodują, iż usługami Full Service Leasing w poprzednim roku zaczęły się interesować firmy posiadające od kilkunastu pojazdów służbowych. Pamiętajmy, że samochód w firmie jest przede wszystkim narzędziem pracy, równolegle zaspakajając potrzeby marketingowe. Obie te funkcje spełnia Full Service Leasing, jednocześnie optymalizując koszty i zaangażowanie finansowe. Przy tym jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Prime Car Management może dostarczyć pojazd każdego producenta i obsługiwać technicznie na terenie całej Polski. Do obowiązków użytkownika należy tankowanie paliwa i dbałość o czystość pojazdu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości