Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Do wyboru, do koloru

Data publikacji: Autor: (rp)

fot. Delphi Od lat trwają dyskusje specjalistów, na jaki kolor należy podświetlać tablicę przyrządów. Badania wykazały, że niektóre kolory działają na człowieka uspokajająco (zielony) lub wręcz przeciwnie – drażniąco (czerwony).

Od lat trwają dyskusje specjalistów, na jaki kolor należy podświetlać tablicę przyrządów. Badania wykazały, że niektóre kolory działają na człowieka uspokajająco (zielony) lub wręcz przeciwnie – drażniąco (czerwony).

 

fot. Delphi Producenci, którzy w swoich autach podświetlają tablicę przyrządów na zielono, argumentują, że to kolor spokojny i niepowodujący rozdrażnienia kierowcy. Producenci serwujący swoim klientom kolor fioletowy lub czerwony wyjaśniają, że taki kolor pasuje do imagu marki.

 

W dzisiejszych czasach dobudowanie odpowiedniej ideologii nie stanowi żadnego problemu. Nie byłoby to potrzebne, gdyby każdy kierowca mógł sobie osobiście wybrać kolor, który najbardziej mu odpowiada. Ford Mustang model na 2005 r., wyposażony w tablicę przyrządów opracowaną przez firmę Delphi, daje taką możliwość. Kierowca może wybrać z palety 125 różnych barw i odcieni.

 

fot. Delphi Zestaw wskaźników oświetlono trzema diodami typu LED o trzech podstawowych kolorach, z mieszania których można uzyskać 6 barw: zieloną (zdjęcie u góry)  , fioletową (zdjęcie po lewej) , niebieską, białą, pomarańczową i czerwoną. Dzięki wykorzystaniu techniki światłowodowej, na ekranie pokładowego komputera kierowca może dalej mieszać te barwy na pięciu poziomach intensywności. W ten sposób można uzyskać 125 różnych możliwości.

 

Można się spodziewać, że po upowszechnieniu się tej nowatorskiej tablicy przyrządów jej cena spadnie na tyle, by móc montować ją także w tanich autach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

 • kolor? (gość)

  musze sprawdzic na jaki kolor jest podswietlona tablica przyrządów w moim aucie, jakoś nie zwróciłem na to uwagi, ważne że jest czytelna :/ a moze ktos wie jak świeci w C5?

 • Jacek (gość)

  Jednak wole zielone - mam Xsare i jest w niej zielone podświetlenie. I mysle że w C5 tez masz zielone. 3 x zielone heheha Grasz w zielone?

 • Marcin (gość)

  W Clio mam taki bursztynowy czycoś powiedzmy bardziej mu do czerwonego. przesiadłem sie z zielonych i spoczatku wydawało mi sie zę razi ale teraz jest okej. zato jak wsiąde do zielonych to wydaje mi sie ze są mało widoczne. Myślę że to raczej kwestja przyswyczajenia. jedynie jak widziałem w oplu takie białę to mnie męczyły bardzo

 • C5 (gość)

  W C5 podświetlenie jest zielone lecz nie to jest istotne. Ważniejszą rzeczą jest możliwość regulowania intedsywności świecenia wg indywidualnych gustów. A w C5 działa to z iście francuzką logiką!

 • smart (gość)

  Moja tablica jest krwiście czerwona, ale można regulować intensywność świecenia. Bardzo fajny kolor i wcale nie powoduje rozdrażnienia:)

 • wampir (gość)

  do Smart może dlatego że jesteś wampirem tak jak ja i lubisz krwiste kolorki

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości