Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Dobre wiadomości dla kierowców

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Paweł Łacheta Spadająca cena ropy i mocna złotówka dla kierowców w Polsce oznaczają mniejsze rachunki za tankowanie. Niestety wyraźniejsze obniży na stacjach możemy zobaczyć dopiero po przedłużonym weekendzie majowym.

Rozwój wydarzeń na globalnych rynkach daje kierowcom powody do optymizmu. Tak mocną złotówkę, w relacji do amerykańskiego dolara, jak w mijającym tygodniu, ostatni raz mieliśmy w październiku ubiegłego roku. Do tego notowania ropy Brent na koniec kwietnia ustanowiły nowe miesięczne minima. Skutki tych zmian widać już wyraźnie w hurtowej części rynku paliw, a na początku maja powinniśmy je zobaczyć także na stacjach.

Rafinerie obniżają ceny

Hurtowe notowania paliw spadają systematycznie od połowy kwietnia. Na przestrzeni mijającego tygodnia przecena nabrała jeszcze tempa i dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny jest o 127 zł tańszy, niż w ubiegły piątek. Jego średnia cena w rafineriach to aktualnie 3571,60 zł. Podobnej skali obniżkę zanotowaliśmy w przypadku oleju napędowego. Dzisiaj średnia cena diesla w hurcie wynosi 3420,40 zł/metr sześc. i jest o 127,20 zł niższa, niż przed tygodniem.

Redakcja poleca:

Testujemy hybrydowego crossovera Toyoty
800 km na jednym baku. Czy to możliwe?

Punkty karne w sieci. Jak sprawdzić?

Stabilizacja cen na stacjach

Ostatni tydzień kwietnia w detalicznej części rynku paliw przyniósł niewielkie zmiany cen. Na poziomie 4,69 zł/l utrzymała się średnia cena benzyny bezołowiowej 95. O grosz taniały olej napędowy i autogaz. Aktualna średnia cena diesla w Polsce według cotygodniowego notowania e-petrol.pl wynosi 4,52 zł/l. Tankując autogaz kierowcy płacą średnio 2,15 zł/l.

Prognoza detalicznych cen paliw na początek maja zakłada zauważalne obniżki na stacjach. Przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,57-4,68 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,41-4,52 zł/l oraz 2,09-2,16 PLN/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce

 
Aktualizacja 2017-04-26
Pb 98 5,00
Pb 95 4,69
ON 4,52
LPG 2,15

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Oryginały, podróbki, a może po regeneracji - jakie wybrać części zamienne do auta?

Toyota Yaris z silnikiem z Polski w naszym teście 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Marek Rudnik (gość)

    Ja samochody pożyczam w Panek - duża wypozyczalnia, można u nich brać również samochody z OC Sprawcy co jest jeszcze wygodniejsze. Koszt paliwa oczywiście już wliczony nie jest, a więc dobrze, żeby to taniało.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości