Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Dodatkowe okno

Data publikacji: Autor: Leszek Mielczarek

 Najtańszy szyberdach możemy kupić już za 500 zł

.

W upalne letnie dni najłatwiej zapewnić sobie chłód w samochodzie montując klimatyzację. Niestety, jest to bardzo duży wydatek. Znacznie taniej wyjdzie założenie szyberdachu - może nie jest on aż tak skuteczny, jak klimatyzacja, ale wyciągając z auta ciepłe powietrze z całą pewnością uczyni podróż w słoneczny dzień bardziej znośną.

Najtańszy szyberdach niezależnie od tego, w jakim samochodzie zostanie zamontowany kosztuje około 500 zł. Jest to dach uchylny z możliwością całkowitego wymontowania szyby, którą możemy umieścić w bagażniku lub na przykład na tylnym siedzeniu. Nieco więcej (ok. 1,3 tys. zł) zapłacimy za dach uchylany i odsuwany przy pomocy korbki (identycznej z tą stosowaną do opuszczania szyb w drzwiach). Zdecydowanie największy wydatek wiąże się z zakupem szyberdachu elektrycznego. Decydując się na taki "sprzęt" odchudzimy nasz portfel o 1,7-2 tys. zł.

W dobrym warsztacie zamontowanie okna dachowego w zależności od modelu samochodu zajmuje z reguły 2-4 godziny. Warto zaznaczyć, iż praktycznie nie zdarza się, aby fachowo zainstalowany szyberdach przeciekał. Większość urządzeń objęta jest zresztą gwarancją, która w zależności od producenta wynosi od roku do nawet pięciu lat. W przypadku kilkuletnich okresów gwarancji zazwyczaj wymagane jest jednak odwiedzanie co roku warsztatu w celu przeprowadzenia kontroli stanu szyberdachu.

Zanim zdecydujemy się na wycięcie dziury w dachu naszego auta, powinniśmy najpierw sprawdzić w autoryzowanej stacji obsługi, czy przypadkiem zabieg ten nie spowoduje utraty gwarancji na perforację nadwozia. Czasami gra nie warta jest świeczki. Generalnie producenci aut stosują trzy stopnie ograniczeń; automatyczne odebranie całej gwarancji, unieważnienie gwarancji na dach lub wyłączenie z gwarancji miejsca ingerencji warsztatu montującego okno dachowe. Sposobem na uniknięcie ewentualnych problemów może być zakup szyberdachu w autoryzowanym serwisie - tutaj jednak ceny z reguły są znacznie wyższe.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości