Dodawanie punktów

Maciej Krzywoszyński
Fot. Olgierd Górny
Fot. Olgierd Górny
24 punkty karne to granica, której przekroczenie oznacza dla kierowcy utratę prawa jazdy, czyli kłopoty.

Rzadko zdarza się, by tyle punktów uzyskać za jednym razem. W jaki sposób sumują się zatem wykroczenia i po jakim czasie punkty znikają z naszej kartoteki?

 

Na temat punktowej arytmetyki wśród kierowców krążą prawdziwe mity. Wielu uważa, że punkty karne sumowane są w cyklach zgodnych z kalendarzem, czyli wszystkie punkty uzyskane np. w 2005 r., w 2006 nie mają już znaczenia. Nic bardziej mylnego. Każde kolejne punkty otrzymane za drogowe wykroczenia obciążają nasze konto przez okrągły rok. Jeżeli np. w grudniu 2005 r. przekroczyliśmy dozwoloną prędkość o 60 km/h i otrzymaliśmy za to 10 punktów karnych, to na ich skasowanie musimy poczekać aż do grudnia 2006 r. Jednak wystarczy, że w ciągu kilku

Fot. Olgierd Górny
Fot. Olgierd Górny

najbliższych miesięcy zostaniemy ukarani kolejnymi 15 punktami - wówczas tracimy uprawnienia do kierowania pojazdem. Nawet jeśli patrol policji nakładający karę np. z powodów technicznych nie sprawdzi w bazie danych naszego konta punktowego i nie zatrzyma nam prawa jazdy, to już przy następnej kontroli tyle szczęścia możemy nie mieć. Informacja o przekroczeniu dopuszczalnego w ciągu roku limitu punktowego z pewnością nie zniknie z bazy danych, tak więc skierowanie na powtórny egzamin jest nieuniknione.

 

Zapamiętuj daty

 

W razie częstego łamania przepisów warto notować daty wykroczeń i liczbę otrzymywanych punktów karnych, by uniknąć niemiłej niespodzianki. Stan konta punktowego można też w każdej chwili sprawdzić na dowolnym komisariacie policji.

Gdy nasze saldo punktowe niebezpiecznie zbliża się do górnej granicy, uzyskanie takiej informacji pozwoli uniknąć problemów na drodze (spowodowanie wypadku przy przekroczonym limicie punktowym może oznaczać np. odmowę wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela). Dzięki niej mamy czas na zgłoszenie się do jednego z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na szkolenie zmniejszające liczbę punktów o 6. Taki kurs trwa 4 - 5 godzin i kosztuje około 300 zł. Oczywiście nie można bawić się w nieskończoność w łamanie przepisów i kasowanie punktów. Udział w kursie możliwy jest tylko raz w roku i oferowany wyłącznie kierowcom o stażu dłuższym niż rok.

 

Asp. Zbigniew Paszkiewicz z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu:

 

Reguły sumowania i kasowania punktów są bardzo proste. Jeśli np. w ciągu 2005 r. zostaliśmy ukarani trzy razy: w maju, lipcu i grudniu, to pierwsze punkty znikną z naszego konta w maju 2006, a kolejne w lipcu i grudniu tegoż roku.

Jeżeli przed upływem roku od uzyskania pierwszych punktów przekroczymy granicę 24 punktów, zostaniemy skierowani na powtórny egzamin. Jeśli natomiast mamy prawo jazdy krócej niż rok, to górna granica wynosi 20 punktów, a jej przekroczenie oznacza nie tylko powtórny egzamin, ale też konieczność powtórzenia kursu na prawo jazdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty