Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Dodge Tomahawk

Data publikacji: Autor: Leszek Mielczarek

To bez cienia wątpliwości najbardziej emocjonujący pojazd, jaki powstał w ostatnich latach.

Dodge tomahawk Nietuzinkową maszynę zaprezentowano po raz pierwszy jako pojazd koncepcyjny na początku tego roku podczas Salonu Samochodowego w Detroit. Wehikuł wzbudził wręcz gigantyczne zainteresowanie.

Klasa sama dla siebie
Tomahawka tak naprawdę trudno jednoznacznie sklasyfikować - wyglądem przypomina motocykl, w rzeczywistości jednak posiada cztery (ale połączone w pary) koła. Silnik natomiast absolutnie nie przystaje do motocykla - jest to olbrzymia jednostka napędowa zapożyczona od dodge’a vipera SRT-10. Widlasty, dziesięciocylindrowy motor o pojemności skokowej 8,3 litra, rozwija imponującą moc 500 KM - taka moc robi duże wrażenie w przypadku samochodu, w motocyklu jest wręcz niewyobrażalna.

Osiągi
Chociaż trudno w to uwierzyć, to na tomahawku naprawdę da się jeździć. Kłopoty mogą być natomiast z rozwinięciem prędkości maksymalnej, która (tylko teoretycznie, bo praktycznie nikt tego nie sprawdził) wynosi... 670 km/h!

Na zakupy
A teraz najciekawsze - Amerykanie postanowili wprowadzić swój wynalazek do sprzedaży. DaimlerChrysler (do którego należy Dodge) zamówił w firmie, która wykonała oryginał, dziewięć kolejnych egzemplarzy tomahawka. O wielkoseryjnej produkcji nie ma oczywiście mowy - wszystkie maszyny budowane są ręcznie.

Najszybszy motocykl świata będzie można zamówić poprzez świąteczne wydanie prestiżowego katalogu sprzedaży wysyłkowej Marcusa Neimana. W przeliczeniu na złotówki gwiazdkowy prezencik będzie kosztował ok. 2,2 mln złotych. Niestety, nie podano, czy w cenę wliczone są koszty wysyłki. Firma zapewnia, iż po złożeniu zamówienia, wehikuł zostanie dostarczony do klienta w ciągu 90 dni.

Nie na miasto
Niestety, na koniec jeszcze zła wiadomość - motocykl nie został dopuszczony do normalnego ruchu ulicznego, gdyż nie spełnia wymagań homologacyjnych. Cóż, do kosztu maszyny trzeba będzie jeszcze doliczyć wybudowanie małego odcinka prywatnej autostrady - takiego placu zabaw, tyle że dla dorosłych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości