Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Dokumenty. Kara więzienia za skanowanie m.in. prawa jazdy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szczepan Dobrowolski Skanowanie dokumentów to powszechna praktyka wielu firm. Jeszcze w tym miesiącu wejdą w życie przepisy, które surowo będą karać taką praktykę.

12 lipca 2019 roku w życie wejdą przepisy zakazujące kserowania dokumentów, nie tylko dowodów osobistych, ale i paszportów, praw jazdy czy legitymacji osób niepełnosprawnych.

Nowe prawo ma sprawić, że trudniej będzie przygotować kopię oryginału i wykorzystać ją w przestępstwie np. wyłudzając kredyt.

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 

Oznacza to, że nie będzie można kopiować dokumentów, a za złamanie przepisów będą groziły nawet 2 lata więzienia. Po zmianach firmy będą mogły co najwyżej poprosić o okazanie dowodu i spisać dane niezbędne do weryfikacji osoby. Zakazane będzie też tworzenie replik dokumentów, czyli np. popularnych ostatnio kolekcjonerskich praw jazdy.

Nie jest pewne czy nowe przepisy obejmą banki, firmy ubezpieczeniowe i operatorów sieci telefonicznych.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ardian (gość)

  Przepis tak samo martwy jak RODO i ustawa Prawo Telekomunikacyjne.. Np. artykuł 172 prawa telekomunikacyjnego mówi: "Zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę." I co? I nic.. dzwonią "pod losowo wybrane numery" z garnkami, kołdrami i innym szajsem a konsument nawet nie ma jak tego prawa wyegzekwować..

 • Michał (gość)

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

 • Kotek (gość)

  Jak nie obejmą to będzie Bubel prawny .

 • Niepewny (gość)

  "Nie jest pewne czy nowe przepisy..." mamy już 13 lipca,w zwiazku z tym jest juz chyba pewne, nie?

 • Krzysiek (gość)

  12 lipca weszło w życie a 2 sierpnia pani w banku gdy chciałem wypłacić pieniądze oznajmiła że musi zeskanować mój dowód bo nie mają kopi i nie wypłaci mi pieniędzy, czy ktoś to kontroluje?

 • Piotrek (gość)

  FM Logistic skanuje dowody osobiste przed wjazdem na teren firmy.Martwe prawo.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości