Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Donosiciel? Może brzmieć dumnie!

Data publikacji: Autor: Ryszard M. Perczak

Fot. archiwum Prowadząc kiedyś samochód w Finlandii wyprzedziłem jadący, moim zdaniem, zbyt wolno inny samochód. Kilka chwil później w najbliższej miejscowości zostałem za to, jak się okazało, wykroczenie zatrzymany przez policję i ukarany mandatem. Okazało się, że informację o moim zachowaniu przekazał stróżom prawa kierowca wyprzedzanego przeze mnie auta.

Fot. archiwumW pierwszym odruchu byłem oburzony zachowaniem kierowcy donosiciela, w którego czynie upatrywałem ciemnej strony charakteru Finów i jego osobistej chęci dania upustu swoim kompleksom. Z czasem jednak zacząłem Finów i nie tylko ich, bo również Szwedów, za podobne zachowania cenić. Jazda samochodem w Skandynawii jest bowiem przyjemnością.

Dziś, gdy słyszę komunikaty o tym, jak wielu pijanych kierowców zatrzymano podczas minionych świąt, myślę, że donoszenie na nich powinno się stać także u nas obowiązkiem. Żeby była jasność: nie popieram donosicielstwa jako takiego, wręcz się nim brzydzę, ale wydaje mi się, że tzw. kablowanie na tych którzy wsiadają nietrzeźwi za kierownicę trzeba oceniać inaczej.

Nie jest przecież tajemnicą, że idiota, który ma promile we krwi ma zmącone myślenie. Dlatego w dużej mierze odpowiedzialność za jego postępowanie spada w którymś momencie na tych co są wokół niego. Także pasażerów, którzy w fałszywie pojętej lojalności mogą przyczynić się do nieszczęścia. To właśnie takie ich zachowanie w formie bezczynnej akceptacji, jeśli nie oburza to przynajmniej nie powinno być akceptowane.

Sobiesław Zasada powiedział kiedyś, że posiadanie prawa jazdy to znacznie większa odpowiedzialność niż wtedy, gdy dostaniemy pozwolenie na broń palną. Pozwolenie na kierowanie pojazdem mechanicznym to rodzaj wyróżnienia i każdy kto nie zdaje sobie z tego przywileju (!) sprawy nie powinien go dostępować. Jeśli nie umiemy tego wykorzystać to należy nam je po prostu zabrać, a już na pewno ograniczyć.

W Polsce istnieje powszechne przyzwolenie na postępki tych co to po kilku piwach lub na kacu wsiadają za kierownicę. Gdyby zamiast przyglądać się biernie wsiadaniu „w stanie” za kierownicę, ktoś z postronnych odwiódł go od tego zamiaru, a jeśli to nie skutkuje w stosownym momencie właśnie doniósł komu trzeba wówczas nietrzeźwi w samochodach nie byliby naszą narodową wizytówką.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Karol Cham Burger (gość)

  Sporo, oj sporo wody upłynie jeszcze w Wiśle, zanim polscy politycy zaczną uchwalać jasne, proste, przejrzyste i obowiązujące wszystkich bez wyjątku prawo a my, obywatele, nauczymy się je szanować i przestrzegać, zamiast lekceważyć i łamać... chyba takiego stanu rzeczy nie doczekam.

 • Oczko (gość)

  Także nie lubię donosicielstwa, ale ten pomysł popieram, choć mam wrażenie, że z mentalnoscią naszych rodaków to nie przejdzie.

 • Ondzio (gość)

  Znowu mądry autorytet gani kierowców jadacych po kielichu, ponieważ MOGĄ wyrządzić komuś krzywde, ale mimo wszystko odróżnijmy kogoś kto jedzie parę kilometrów od miejsca spożycia, powoli, znaną sobie drogą i bardzo uważając by nic złego nie zrobić (bo wie o jaką stawke gra, a nie mam na myśli zamroczonych małolatów widzacych conajmniej podwójnie) od trzeźwych i pewnych siebie kierowców, którzy na trzeźwo POWODUJĄ wypadek. Co z tego że byli trzeźwi skoro ryzykowali, gadali przez telefon, łamanie przepisów robią minimum raz na 10 minut. A potem widzę takiego np Henryka Wójca, który na pasach ROZJEŻDŻA ludzi samochodem, a na marszach KOD nawija o WOLNOŚCI, podczas gdy setki ludzi którzy tylko MOGLI coś złego zrobić gnije w więzieniu. Karani są nie ci co zrobili coś złego, ale ci co mogli (choć tego nie zrobili)

 • kikuś (gość)

  Właśnie od tolerancji dla takich co jadą na bani kilka kilometrów znaną sobie drogą.. itd. zaczyna się przyzwolenie dla pijanych za kierownicą. Puknij się w głowę. Oczywiście, że trzeźwi też zabijaj. A poza wszystkim nie mieszaj do tego polityki.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości