Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopuszczenie pojazdu do ruchu

Regina Skibińska
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
Przepisy ruchu drogowego określają warunki, które muszą spełnić pojazdy, żeby zostały dopuszczone do ruchu.
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

Art. 71 kodeksu drogowego stanowi, że dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Inne pojazdy dopuszczane są do ruchu bez żadnego pozwolenia.

Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego.

Pojazd nie może szkodzić

Pojazdy te są dopuszczone do ruchu, jeżeli są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną, a  także gdy spełniają kilka warunków. Mianowicie pojazd dopuszczony do ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu ani nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Korzystanie z niego nie może również zakłócać spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego dopuszczalne normy,  powodować wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych ani niszczyć drogi. Oprócz tego pojazdy muszą zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Nie mogą też powodować zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone przepisami.

Urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie.

Auta z zagranicy

Pojazd zarejestrowany za granicą jest dopuszczony się do ruchu, jeżeli odpowiada wymaganym warunkom technicznym i jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne z numerem rejestracyjnym składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich, a kierujący pojazdem ma przy sobie dokument stwierdzający dokonanie rejestracji. Jeżeli z dokumentu stwierdzającego dokonanie rejestracji pojazdu nie wynika prawo do używania pojazdu przez kierującego, to powinien on mieć  przy sobie i okazywać na żądanie organu kontroli ruchu drogowego dokument potwierdzający to prawo.

Jeżeli sprowadziliśmy samochód z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, to  po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, jest on dopuszczony do ruchu na okres 30 dni. Z kolei właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Jak zarejestrować samochód?

Auto rejestrujemy w starostwie. Jeżeli jest to samochód używany, to do wniosku o rejestrację pojazdu musimy dołączyć:

- dowód własności pojazdu (faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu, umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia lub prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności),
- dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym terminem badania technicznego,
- karta pojazdu (jeżeli była wydana),
- tablice rejestracyjne,
- dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
W przypadku nowego pojazdu do rejestracji potrzebujemy:
- dowodu własności pojazdu, którym w takim przypadku najczęściej jest faktura VAT,
-  karty pojazdu, o ile została wydana,
- wyciągu ze świadectwa homologacji,
- dowodu uiszczenia opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł (zawierającego określenie cech identyfikacyjnych pojazdu: numer VIN, nadwozia, podwozia), dokonanej przez wprowadzającego pojazd lub oświadczenia o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów (oświadczenie może być złożone na fakturze) – dotyczy pojazdów kategorii M1 lub N1 oraz motorowerów trójkołowych kategorii L2e,
- dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Opłata za rejestrację samochodu osobowego lub ciężarowego wynosi 180,50 zł

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty